Kültür Sanat

Published on Ekim 24th, 2015 | by Avrupa Forum 1

0

Ankara Katliamı İspanyol ressamın Paris sergisinde

 

Ankara Katliamı İspanyol ressamın Paris sergisinde

Ankara Katliamı İspanyol ressamın Paris sergisinde

Türkiye’yi yakından tanıyan ve Türk sanatçılarının Fransa’da tanınması için çeşitli sergiler açmış olan sanatçı ve küratör Kaptainbear’ın hazırladığı sergide İspanyol sokak ressamı (Streetart) Zee Carrion’un çok çarpıcı iki eseri vardı.

Eserlerin biri Bodrum kıyısına cansız bedeni vuran Suriyeli göçmen çocuk, diğeri ise Ankara Katliamı.
abcgazetesi.com’da yer alan Cüneyt Ayral’ın haberine göre, Carrion, neden bu iki konuyu seçtiği sorusuna şu yanıtı verdi:

“İç içe girmiş bir dünyada yaşıyoruz, bizde olanın sizi, sizde olanın bizi etkilememesi artık olanaksız ve bu boş bardağa o kadar çok damla düştü ki, bu son iki olay bardağı taşıran damlalar oldu. Kıyıya vurmuş, ülkesinden kaçarken, özgürlüğe koşarken ölmüş bir çocuk cesedi, bunu kavramakta hepimizin çok güçlük çekmesi gerekmez mi? Türk Başbakanı açıklamış, canlı bombaları biliyoruz ama eylem olmadan yakalayamayız demiş, işte eylem oldu, Ankara’da 100 ü aşkın gencecik insan öldürüldü, şimdi bunlara ben bir sanatçı olarak arkamı nasıl dönebilirim?

Politikacılar dönüyorlar arkalarını belki ama ben sanatımla bu günü yarına taşımak zorundayım. Toplumların hafızası zayıftır, fotograflr bir süre sonra unutulur, ama resimler, sanat kalıcıdır.” dedi.

Sergide ayrıca Kaptainbear’in fotografını çektiği, kendisine Gezi Parkı Direnişi sırasında İstanbul’da armağan edilmiş bir maske ve 90 yaşında bir süryani olan Nasra’nın basma desenleri de yer alıyor…

 

ankara-katliami-ispanyol-ressamin-paris-sergisinde-82286-1.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑