Hollanda

Published on Nisan 10th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Amsterdam’da Ermeni Soykırımı Anıtı Açılıyor

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da 1915 olaylarında hayatını kaybedenlerin anısına soykırım anıtı açılacak. Bu, Hollanda’da açılan ilk anıt değil. Ancak en göze çarpanı olacak. Amsterdam’daki 3 metrelik anıt, kent merkezindeki Krom Boomssloot ile Keizerstraat’ın köşesinde görünür noktada olacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre anıt, Ermenistan hükümet temsilcilerinin de yer aldığı heyetin katılımıyla 21 Nisan’da açılacak. Bu, Hollanda’da açılan ilk anıt değil. Ancak en göze çarpanı olacak. Daha önce Almelo kentindeki Ermeni Kilisesi’nin bahçesine ve Assen kentindeki mezarlıkta iki ayrı anıt açılmıştı.
Ermenistan’da yerel bir sanatçı tarafından yapılan anıt, Amsterdam’daki Ermeni-Apostolik Kilisesi’nin dış duvarına monte edilecek. Taştan yapılan ve üç parçadan oluşan anıtın ortasında bir haç ve etrafında süslemeler yer alıyor. Anıtın üzerinde Ermenice ve Hollandaca yazılar yer alıyor.

Sint Grigor Narekats Kültür Vakfı Başkanı Vahan Avakyan, 24 Nisan’da yapılacak “soykırım anmasını’ gölgelememek için anıtın 21 Nisan’da açılacağını söyledi. Kaynak: Hollanda basını


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑