Kadın

Published on Ocak 8th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Altın Küre’ye Kadınların “Siyah” protestosu damga vurdu

75. Altın Küre ödüllerine, Hollywood’daki cinsiyet eşitsizliğine ve cinsel saldırıya dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “siyah” protesto damgasını vurdu.

Kadın oyuncular ve onlara destek vereceklerini söyleyen erkek oyuncular Hollywood’daki cinsel saldırıları protesto etmek ve #MeToo demek için törende siyah renk giyeceklerini duyurmuşlardı.

Harvey Weinstein

Sunucu ABD’li komedyen Seth Meyers, ödül töreninin başında Hollywood’u taciz skandallarıyla sarsan ünlü yapımcı Harvey Weinstein’a atıfta bulunarak; “Fil aramızda değil” yorumunu yaptı.

Reese Witherspoon’un yapımcılığını üstlendiği “Pretty Little Liars” dizisindeki rolüyle TV-mini dizi alanında “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü alan Nicole Kidman, sahneye “İşte kadınların gücü” tezahüratlarıyla çıktı. 50 yaşındaki oyuncu, konuşmasında “Bu tartışmayı (sinema endüstrisinde cinsel taciz) canlı tutalım” dedi.

Harvey Wienstein tarafından tecavüze uğradığını belirten Rose McGowan tarafından sessiz kalmakla suçlanan Mery Streep ise konuyla ilgili olarak, “Bu özel anın içinde tüm cesaretimizi toplayarak, kalın siyah bir çizgi halinde bir araya geldik” açıklamasını yaptı.

Sinema dünyasına önemli katkıları olan kişileri onurlandıran Cecil B. DeMille Ödülü’ne layık görülen ilk siyah kadın olarak tarihe geçen Oprah Winfrey kadınlara seslenerek “Erkek iktidarının zamanı geçti” dedi. Geceye damga vuran konuşmayı yapan Winfrey şöyle konuştu:

“Bütün kızların burayı izlemesini ve ufukta yükselen yeni güne tanık olmasını istiyorum. Erkek iktidarının zamanı geçti.  Yıllardır erkek egemenliğinin altında ezilen kadınların artık kendi güçlerinin farkında olma zamanlarının geldi. Artık korkmadan sesimizi yükseltmeli, en temel hak ve özgürlüklerine sahip çıkmalı. Yeni gün tamamen doğduğunda bu, hiç kimsenin #bende – #metoo demek zorunda olmayacağı zamanlara ulaşmamız için verdiğimiz mücadeleye önderlik eden ve pek çoğu bugün bu salonda bulunan muhteşem kadınlar ve bazı olağanüstü erkekler sayesinde olacaktır.”

 

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑