Almanya

Published on Mart 28th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Almanya Parlamentosu’ndan Efrîn’i işgal eden çetelerin açıklanmasına yasak

Almanya, Türkiye’nin hangi çetelerle birlikte Efrîn’i işgal ettiğini açıklamaktan kaçınırken, verdiği soru önergesine ‘gizlilik’ kararı konulan vekil, çete örgütlerini sosyal medyadan teşhir etti. 

Almanya Federal Parlamentosu’nda Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Zaklin Nastic’in, Türkiye’nin Efrîn işgalinde hangi çete örgütleriyle birlikte hareket ettiğine ilişkin soru önergesine Alman hükümeti tarafından verilen cevaba, ‘gizlilik’ kararı getirildi. Türk devleti ile El Kaide’nin ortaklığıyla ilgili diğer Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke’nin Şubat ayında verdiği soru önergesi hala cevap bekliyor.

Türk devletinin Efrîn’ işgal hareketinde çete örgütleriyle birlikte hareket ettiği nerdeyse her gün bir şekilde dünyada gündem olurken, Türkiye’yle yaptığı silah anlaşmalarıyla büyük tepki toplayan Alman hükümeti, Türkiye’yle ortak hareket eden cihatçı grupları açıklamaktan kaçınıyor.

İki kez erteledi

Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke, Efrîn’de işgal hareketi sürdüren Türk devletinin El Kaide ortaklığı ile ilgili Alman hükümetinin cevaplaması talebiyle meclise Şubat ayında bir soru önergesi vermişti. Alman hükümeti iki kez önergeye cevap verme tarihini erteledi. Aradan geçen iki aya rağmen henüz yanıt verilmiş değil.

Gerekçe: İstihbarat ifşa olur

Sol Parti Milletvekili Zaklin Nastic’in aynı konuyla ilgili soru önergesine ise cevap verildi ancak ‘gizli’ kalması şartı konuldu. Gerekçe olarak da “Alman istihbarat örgütü BND’nin çalışma yöntemleri ve biçimini açık etmeme ve gelecek dönemdeki görevlerini engellememe” gösterildi.

Vekil deşifre etti

Sol Parti Milletvekili Nastic, Alman hükümetinin verdiği cevapta gizlilik kararı koymasına tepki olarak Türk devletinin cihatçı örgütlerle ilişkisini deşifre etti.

Nastic, sosyal medya hesabında “Alman hükümeti, Türk ordusunun Suriye’de uluslararası hukuka aykırı savaşında hangi güçlerle hareket ettiğine dair soruma açıkça cevap vermek istemedi. Cevaba ‘gizlilik’ kararı verilmiş. Yine de buradan duruma ilişkin bir netlik kazanabilirsiniz” diyerek, Kürt Enformasyon Merkezi Civaka Azad’ın Türk ordusu ile hareket eden cihatçıları konu alan makalesini paylaştı.

Türkiye’nin ortağı gruplar

Civaka Azad’ın makalesinde Efrîn’de Kürtlere karşı en ön cephede DAİŞ, El Kaide ve El Nusra gibi çetelerin yer aldığı belirtiliyor. Aynı makalede DAİŞ, El Nusra ve El Kaide ve Türk istihbaratına bağlı örgütler şöyle sıralanıyor:

Süleyman Şah Tugayları: 300 kişiden oluşan grup çoğu Hamma’lı grup, El Kaide’nin sembollerini taşıyor.

Fatih Sultan Mehmet Tugayları: Çoğu Türkmen ama Türklerin de olduğu 300 kişilik güruh, daha önce Doğu Halep’te yer alırken, Türk devletinin Rojava’da işgal hareketi başlatması ile Türk devletinin nüfus kazandığı Şehba bölgesine yerleşti.

Semarknat Tugayları: Türkmenlerden oluşan bu grubun tam net yerleştiği bir bölge yok. Üyeleri Türk devleti tarafından Ankara’da eğitilen grubun üyeleri aynı zamanda maaş alıyor. Komutanı Ehmed Feyad QSD güçleri tarafından öldürülen grup Türk istihbaratına bağlı çalışıyor.

Ahrar Al-Sharqiya: Dêrazor’dan El Bab’a giden Al Shihatata-Stammen aşiretinden oluşan grubun İslamcı, Selafist örgüt Tahrir el-Şam ile ilişkileri var. Üyeleri Türkiye’de eğitilen grup uyuşturucu tüketimi ile tanınıyor.

Faylaq Al-Sham: 500 kişiden oluşan grubu Ebdullah Broz ve Ebdullah Xelil yönetiyor. Halep’teki Faylaq Humus çeteleri de bu grubu ait. ’23 Kräfte’, Sigor Al-Cebel, ‘Al Mistefa-Regimente’ birbiriyle ilişki içinde olup direkt Türk devleti istihbaratı tarafından yönetiliyorlar.

Jabhat al Shamiyah: Yaklaşık 1000 üyesi bulunan grup çok sayıda cihatçı gruptan oluşuyor. Bu grup da Hay‘at Tahrir el-Şam ile ilişkili olup direk Türk istihbaratı ile çalışıyor.

Jabhat al-Nusra (Hay‘at Tahrir el-Şam): 2012’de terör listesine alınınca çetebaşı Mihemed El Colani tarafından ismi Hay‘at Tahrir el-Şam olarak değiştirilen grup, El-Kaide’nin Suriye kolu şu günlerde Türk devleti ile ortaklaşa Efrîn’e saldırıyor.

Fehmi Katar / Yeni Özgür Politika

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑