Almanya

Published on Ekim 11th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Almanya’daki MİT casusu davası sanığına ödül gibi ‘ceza’

Almanya’da Kürt siyasetçiler hakkında MİT için casusluk yapmakla suçlanan Mehmet Fatih S. iki yıl tecilli hapis cezasına çarptırıldı

Almanya’daki Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi, 2016 yılının ocak ve kasım ayları arasında Kürt siyasetçiler hakkında 20 bin 950 avro karşılığında casusluk yaptığı gerekçesiyle yargılanan Mehmet Fatih S’nin iki yıl tecilli hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Sanık, iki yıl içinde aynı suç işlemediği taktirde ceza almayacak.

Deutsche Welle’nin haberine göre; Mahkeme gerekçeli kararında “Türkiye içindeki çatışmaları Almanya’ya taşımak”tan söz ederken, 32 yaşındaki Mehmet Fatih S’nin Bremen’de yaşayan Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Yüksel Koç ile temas kurduğunu da doğruladı.

Delil olarak sanığın cep telefonundaki mesajların gösterildiği kararda, sanığın daha önce ceza almamış olması ve toplanan bilgilerin yeterince güçlü bir içeriğe sahip olmaması nedeniyle indirim yapıldığı da belirtildi.

Mehmet Fatih S, Aralık 2016’da Hamburg’da gözaltına alınmasının ardından tutuklanmıştı. Avukatı, kendisini “Eğer ortada alınmış bir görev varsa, bu başarısızlığa uğramıştır” sözleriyle savunmuştu.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑