Almanya

Published on Mayıs 21st, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Almanya’da Pontos Rum Soykırım Anması

19 Mayıs 1919 sürecinde yaşanan Pontos Rum soykırımında hayatını kaybeden 353 bin Pontoslu Rum Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen sessiz bir yürüyüşle anıldı. Devrimci Karadeniz HDK-A, Karadeniz Gençliği ve SYKP de yürüyüşe bayrak ve pankartlarıyla katıldı.
Baden Württemberg Pontos Rum derneklerinin organizasyonuyla düzenlenen sessiz yürüyüş Wilhelmsplatz’da başlayarak Stuttgart şehir merkezinde bulunan Faşizm Kurbanları Anıtının önünde sonlandırıldı.
Pontos Rum Soykırımı anma yürüyüşünde bu yıl ilk kez Türkiyeli örgüt, çevre ve bireyler de bulundu. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Devrimci Karadeniz, Karadeniz’ Gençliği, Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) pankart ve bayraklarıyla yürüyüş kortejinde yer aldı. Soykırıma dikkat çeken pankart ve dövizler arkasında düzenli halde sessizce yürünürken en önde ise kemençeler çalındı.
Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Milletvekili Eleni Teoharus’un da aralarında olduğu çok sayıda konuşmacı Pontos Rum Soykırımını anan konuşmalar yaparken, Devrimci Karadeniz’den Pontos Gerçeği kitabını yazan Tamer Çilingir de anmaya katılanlara seslendi.
Anmada Türkiye’de bir süre önce tutuklanan Yannis Vasilis Yaylalı’nın da serbest bırakılması istendi ve Yaylalı’nın durumu dile getirildiğinde tüm kitle alkışlarıyla tutuklamayı protesto etti.
Anma konuşmaların ardından Soykırımı anıtına çelenk bırakılmasıyla sona erdi

21 Mayıs 2017

AF Stuttgart

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑