Almanya

Published on Ağustos 17th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Almanya’da çocuk parası tartışması

Almanya dışında yaşayan çocuklar için yüz milyonlarca Euro ‘çocuk parası’ ödenmesi tartışma konusu oldu.

Almanya’da Haziran ayı içerisinde ülke dışında yaşayan 270 bin çocuk için çocuk parası ödenmesi ve çocuk parası sistemi son günlerde önemli bir tartışma haline geldi. Alman sağ parti Alternative für Deutschland’ın (AfD) çocuk parasında sahtekarlık yapıldığı iddiaları ve hükümetin bunu destekleyen açıklamaları, Almanya Federal Aile Kasası tarafından sert bir dille eleştirildi.

Alman basınının gündemine giren bu tartışmalar vesilesiyle Almanya’daki çocuk parasının tarihçesine bir göz atalım istedik.

Çocuk parası 1935’e uzanıyor

Almanya’da ilk çocuk parası Nazi döneminde başlamış. O dönem “Kinderbeihilfe für arische Familien” adı verilen çocuk parası sadece Aryen ırkına bağlı ailelere Eylül 1935 yılında bir defalık verilmişti. Ardından Nisan 1936 yılından itibaren her ay verilen bu yardım, sadece 185 Reichsmark (Nazi dönemi para birimi) altında geliri olan işçi ve memur ailelere veriliyordu. Bunu alabilmek için çok çocuk yapmak zorunda olan ve Aryen ırkından olmak zorunda olan aileler, en az 5 çocuk dünyaya getirmek zorunda kalıyordu. Çünkü ayda 10 Reichsmark çocuk yardımı sadece 5. çocuktan itibaren veriliyordu.

5’inci çocuktan 1. çocuğa

Bu yasa 1938 yılında değişerek, çocuk yardımı 3. çocuktan sonra verilmeye başandı. 1954 yılında kurulan Familienausgleichskassen (Aile Denge Kasaları) üçüncü çocuktan itibaren, her çocuk için 25 Alman markı vermeye başladı. Bu yüksek miktar o dönemlerde Alman işverenlerin devlete ödedikleri aylık aidatlar üzerinden finanse ediliyordu. 1955 yılından itibaren çocuk parası yardımı kurulan Arbeitsamt (İşveren Dairesi) tarafından ödenmeye başlandı. Bu yardım ayrıca işsiz olan ailelere de verilmeye başlandı.

1961 yılında çıkan yeni bir yasa üzerinden aileler ikinci çocuktan itibaren çocuk parası yardımı alabilme hakkını kazandı. O dönemlerde çocuk yardım parası Federal Kasa’dan finanse ediliyordu. 1975 yılında Aile Denge Kasası kapatılarak tüm sorumluluk Federal İşveren Dairesi’ne (Bundesanstalt für Arbeit) yüklendi. Yeni yasa üzerinden ailelere birinci çocuktan itibaren, çocuk parası verilmeye başlandı.

Kimlere, ne kadar ödeniyor?

Almanya’da ilk çocuk için 194 Euro, ikinci çocuk için 200 Euro çocuk parası ödeniyor. Üçüncü çocuk ve ondan sonraki çocuklar için ise 225 Euro çocuk parası ödeniyor. Çocuk parası çocuğun doğumundan 18 yaşına kadar ödeniyor. Eğer çocuk 18 ile 25 yaş arasında bir okul eğitimi, mesleki eğitim, staj (Praktikum) yapıyor veya üniversite eğitimi görüyor ise, aile çocuk parasını 26. doğum gününe kadar almaya devam ediyor. Çocuk parası ödenen çocuğun kendisinin bu parayı alabilmesi için ise yılda 8 bin Euro’nun altında maaş alması gerekiyor.

15.29 milyon çocuğa ödeniyor

Çocuk parası, sosyal yardım parası içerinde yer almıyor. Çocuk parası aile kasaları tarafından yani Federal İşveren Dairesi tarafından ödeniyor. Almanya genelinde günümüzde toplam 15.29 milyon çocuğa, çocuk parası ödeniyor. Bunların 12.27 milyonu Alman vatandaşı, yaklaşık 3 milyonu ise göçmen kimlikli.

Diğer ülkelerdeki durum

Avrupa’nın birçok ülkesinde çocuk başına ödenen çocuk parası ise şöyle: İsveç ve Fransa’da ayda 120 Euro, Belçika’da ayda 90 Euro, Hollanda’da ayda 66 Euro, Bulgaristan’da ayda 20 Euro ve Yunanistan’da ayda sadece 5,87 Euro çocuk parası öderken, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz gibi ülkelerde ise çocuk parası yok.

Bulgar ve Romanyalılar ağırlıkta

Alman Federal Hükümeti’nin yaptığı açıklamaya göre Almanya’da sadece bu yılın Haziran ayında Almanya toprakları üzerinde bulunmayan toplam 268 bin 336 çocuk için çocuk parası ödendi. Bu çocuklardan 31 bin 512’si Alman vatandaşı. Paranın büyük miktarı eski Doğu Avrupa ülkelerinde yaşayanlara ödeniyor. Çocukları Almanya’da ikamet etmeyenler arasında en çok çocuk para alan aileler Bulgar ve Romanyalılar. Federal Finans Bakanlığı’nın açıklamasına göre 117 bin ile Polonya, 21 bin ile Çek Cumhuriyeti, 19 bin ile Bulgaristan ve Hırvatistan’dan gelen ailelerin çocuklarındaki artış dikkat çekiyor.

Yılda 600 Milyon Euro

Sadece 2018 yılının Haziran ayında AB üyesi ülkelerde yaşayan 268 bin 336 çocuk için ailelerine 50 milyon eurodan fazla para ödendi. Bu çocuklardan 31 bin 512’si Alman vatandaşı. Almanya’nın ülke dışında yaşayan göçmenlerin ve Alman çocuklarına ödediği çocuk parasının toplamı yıllık 600 milyon euroyu buluyor.

2018 yılında çocuk parası ödenmiş Polonya kökenli göçmenlerde 2017 yılına göre 15 bin artış, Çek Cumhuriyeti’nden gelenelerde 5 bin artış, Romanya’dan gelenlerde 2 bin artış göstermiş.

Çocuk parası ranta mı dönüştü?

Alman sağcı parti Alternative für Deutschland (AfD) Federal Parlamento’ya sunduğu soru önergesiyle yurtdışında yaşayanlara ödenen çocuk parasını parlamento gündemine taşıyarak, “sahte doğum ve okul belgeleri ile dolandırıcılık yapılıyor” iddiasını gündeme getirdi. Hükümet ise AfD’ye destek veren bir tutum sergiledi. Çocuk sayısındaki artışın gerçekliği yansıtmadığını savunan Alman Federal Hükümeti, sahte doğum belgeleri veya sahte okul belgeleri sunarak, yaşamayan yani var olmayan çocuklar için de çocuk parası alındığını savundu.

Federal Aile Kasası: Dolandırıcılık yok

Hükümetin cevabı Almanya Federal Aile Kasası tarafından sert bir dilde eleştirildi. Ülke çapında dolandırıcılığın olmadığını vurgulayan Almanya Federal Aile Kasası, Alman Federal Hükümeti tarafından açıklanan verilerin örnekleme (Stichprobe) yöntemi ile bölgesel bir araştırma sonucu yapıldığını, sadece Kuzey-Rhen-Westfalya eyaletinde bu konuda araştırma yapıldığını, Almanya genelinde bir durumdan bahsedilemeyeceğini belirtti. Almanya Federal Aile Kasası ayrıca ülkesinden para kazanmak için Almanya’ya gelmek zorunda kalan ve Almanya’da yaşamaya devam edenler tarafından herhangi dolandırıcılık vakasının görülmediğini açıkladı.

Yeni Özgür Politika

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑