Genel

Published on Ocak 23rd, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Almanya Ulm’de Efrin’le dayanışma eylemine polis saldırısı; 4 gözaltı!

Avrupa’nın pek çok merkezinde olduğu gibi Almanya’nın Ulm şehrinde de Afrin’e yönelik saldırıları protesto etmek için sokağa çıkan kitleye polis saldırdı ve dört kişiyi gözaltına aldı.

AF (Ulm)

Afrin halkıyla dayanışmak ve Türk devletinin saldırılarını protesto etmek için sokağa çıkan Ulmlüler Türk polisini aratmayacak bir saldırganlıkla karşı karşıya kaldı. Alman polisi kitle içerisindeki Partizan okuru bir kadını gözaltına almak için müdahale edince kitle polise tepki gösterdi ve polise bunu yapamayacağını söyleyen Avrupa Forum yazarlarından, SYKP ve HDK Avrupa Merkez Yürütme Kurulu Üyelerinden olan gazeteci Hüseyin Şenol ve üç kişiyi daha gözaltına alarak toplamda dört kişiyi gözaltına alarak eylemi provake etti.

Gözaltı sırasında Hüseyin Şenol’un çekim yaptığı telefonuna, gazeteci olduğu belirtmesi ve kimliğini göstermesine rağmen, el koyan polis karakolda telefondan kimi görüntüleri silerek bir başka hukuksuzluğa daha imza atmış oldu. Yine, tam kadın düşmanı tavır gösteren polisin trs kelepçeyle gözaltı yapması, ırkçı içerikli söylemde bulunmasına da şahit olundu.

An itibarıyla gözaltılar serbest bırakılırken Ulm’deki devrimcimci ve demokratik kurumlar polisin bu hukuk tanımaz ve saldırgan tutumunu kınadıklarını açıkladı. Platform yarın avukatı aracılığıyla şikayetçi olacak ve polisin tavrını açık bir mektupla kınayacak.

Cumartesi günüden beri süren, Türk Ordusunun Afrin’i işgal saldırısı, tüm dünyada olduğu gibi, dün akşam da Almanya’nın Ulm şehrinde yüzlerce kişi katıldı. Ulm’da AGİF, SKB, Partizan, NAV-DEM, ADHF, HDK-A ve SYKP tarafından oluşturulan Edi Bese Platformu bileşenlerinin yanısıra, MLKP, MLPD ve DİDF’in de yer aldığı gösteriye 400’den fazla kişi katılmıştı. Katılımcılar arasın da çok sayıda Rojava’lı Kürtlerin çoğunluğu da dikkat çekmişti.

An itibarıyla gözaltılar serbest bırakılırken Ulm’deki devrimci ve demokratik kurumlar polisin bu hukuk tanımaz ve saldırgan tutumunu kınadıklarını açıkladı.

Bu hafta cuma günü 26 Ocak’ta Ulm’da hem Afrin saldırısı lanetlenecek, hem de Ulm Polisinin provokatif tavrı protesto edilecek. Platform, konu hakkında yarın geniş bilgilendirmede bulunacak.

 

 

 

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑