İnsan Hakları

Published on Mayıs 17th, 2018 | by Avrupa Forum 11

0

Almanya: Türkiye kendi yasalarını ve Viyana Sözleşmesi’ni ihlal etti

Eski HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın duruşmasını izlemek üzere Sincan’a giden diplomatlara izin verilmemesi, Türkiye ile AB üyesi ülkeler arasındaki gerilimi bir kez daha tırmandırdı. Almanya Büyükelçiliği, Türkiye’nin Viyana Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini ifade etti.

Eski HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın duruşmasını izlemek üzere Sincan’a giden diplomatlara izin verilmemesi, Türkiye ile AB üyesi ülkeler arasındaki gerilimi bir kez daha tırmandırdı.

Almanya, İsveç, İsviçre, Hollanda ve AB delegasyonundan aralarında büyükelçilerin de bulunduğu diplomatların duruşmayı izleme talebinin reddedilmesi üzerine konu hem Dışişleri’ne hem de Adalet Bakanlığı’na aktarıldı. Almanya’nın açıklamasına göre her iki bakanlık da çözüm bulmayı reddetti. Bu ihlal üzerine Almanya Büyükelçiliği twitter’den yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Türk yasaları ve diplomatik ilişkiler hakkındaki Viyana Anlaşması yine dikkat çekici bir şekilde ihlal edilerek diplomatlar gizli olmayan duruşmaya alınmamıştır. Dışişleri ve Adalet bakanlıkları bilgilendirilmiş fakat çözüm bulmayı reddedetmektedir. Bu kabul edilemez ve Türkiye’de hukuk devletinin gidişatına dair kötü bir işarettir.”

İsviçre Büyükelçiliği ise twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yüksekdağ’ın duruşmasını izlemenin engellendiğini belirterek, “Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğüne destek vermek uluslararası denetimin, hukukun üstünlüğü de izlemesi ile gerçekleşir” ifadelerini kullandı.

(Cumhuriyet)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑