Almanya

Published on Mart 10th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Almanlardan Türkçe haber televizyonu atağı

Almanyada yeni ve büyük olanaklara sahip bir Türkçe haber televizyonu kurulacağı kararı verildi.

Federal Almanya Parlamentosu Kültür ve Medya Komisyonu’nda Çarşamba akşamı Türkçe medya dünyası açısından tarihi bir gelişme yaşandı. Yurtdışında yeni ve büyük olanaklara sahip bir Türkçe haber televizyonu kurulacağı kararı verildi.
Federal Almanya Parlamentosu Kültür ve Medya Komisyonu 18 milletvekilinden oluşuyor ve başkanlığını 31 Ocak 2018 tarihindeki oturumda yeni seçilen SPD’li Katrin Budde yapıyor.
HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI
Parlamentodaki gizli oturumda bir araya gelen Kültür ve Medya Komisyonu üyeleri davet ettikleri Deutsche Welle (DW) Genel Müdürü Peter Limbourg’u dikkatli bir şekilde dinlediler. Toplantıya iyi hazırlandığı gözlenen Limbourg raporunu sundu ve 2021’e kadar önümüzdeki üç yıl içinde neler yapmayı planladığını açıkladı: “DW TÜRK adında bir televizyon kurmayı planlıyoruz.”
DW Genel Müdürü, Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Arapça yayın yapan televizyon kanallarının yanı sıra bir de Türkçe televizyon yayını başlatma planını Türkiye gibi otoriter devletlerdeki politik gelişmelerin göz önünde bulundurularak hazırlandığına dikkat çekti.
“DEMOKRATİK GÜÇLERE DESTEK VERMEYİ…”
~~Peter Limbourg devlet tarafından yapılan çarpıtılmış ve yalan haber içeren yayınlara karşı özgür medyanın güçlenmesi ve Türk toplumunda oluşan doğru haber alma ihtiyacının, bu girişimin çıkış noktasını oluşturduğunu kaydederken, “Türkiye’deki demokratik güçlere destek vermeyi ve burada yaşayan Türkiye kökenli insanların Türkiye’deki akrabalarıyla bağlarını da güçlendirmeyi hedeflediklerini” vurguladı.
30’dan fazla dilde radyo programları ve internet haber portalları olan Almanya’nın Sesi “Deutsche Welle”nin Türkçe televizyon kanalının ne zaman yayına başlayacağı henüz açıklanmadı. Ancak “DW Türk” için fazla beklenmeyeceği, finansman süreci ve onunla bağlantılı yasal formaliteler tamamlanır tamamlanmaz kadronun oluşturularak yayına geçileceği sanılıyor. Kaynak: belcikaaydinhaber.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑