Türkiye

Published on Mart 6th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Alman basını: Erdoğan otokrasi eğiliminde

Bakan Soylu’nun Ankara’da yaptığı açıklamayı gündemine alan Stuttgarter Nachrichten gazetesi,”Hükümet karşıtı olduklarından şüphe edilen Alman uyrukluları Türkiye’de gözaltına alma tehdidi son derece çirkindir. Muhbirliğe ya da istihbaratın keyfi raporlarına dayandırılan tutuklamalar, hukuk devleti prensiplerine tamamen aykırıdır. AKP mitinglerinde söylenen her şeyin hükümet politikası haline getirilmeyeceği dikkate alınacak olsa da böyle bir söylemde bulunmak bile esef vericidir” yorumunda bulundu.

Stuttgarter Nachrichten Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ankara’da yaptığı, hükümet karşıtı Almanların Türkiye’ye tatil için geldiklerinde havalimanlarında gözaltına alınabilecekleri şeklindeki sözlerini yorumluyor:

“Hükümet karşıtı olduklarından şüphe edilen Alman uyrukluları Türkiye’de gözaltına alma tehdidi son derece çirkindir. Muhbirliğe ya da istihbaratın keyfi raporlarına dayandırılan tutuklamalar, hukuk devleti prensiplerine tamamen aykırıdır. AKP mitinglerinde söylenen her şeyin hükümet politikası haline getirilmeyeceği dikkate alınacak olsa da böyle bir söylemde bulunmak bile esef vericidir. Türkiye’de henüz dikta rejimi yok. Erdoğan’ın iktidardan olma kaygısı ve seçimde yenilme korkusu bunu gösteriyor. Ancak son derece tehlikeli otokrasi eğilimi olduğu da ortadadır.”

Stuttgarter Zeitung ise Ankara’nın yurtdışındaki hükümet karşıtlarına takındığı tavrın Avrupa’dan bir adım daha uzaklaşma anlamına geldiğini yazıyor:

“Erdoğan’ın yurt dışındaki karşıtlarına karşı almayı planladığı önlemler Almanya’dan gidecek olan turistlere ‘gelmeyin’ demek anlamına gelir. Oysa Türkiye’nin turiste acilen ihtiyacı var. Anlaşılan Türkiye Cumhurbaşkanı yurt dışındaki karşıtlarını izletip ülkesinde istenmeyen kişilerin adlarının bulunduğu kara listeler hazırlatıyor. Almanya ve Avrupa Birliği ile diyalogsuzluğu gidermek isteyen bir devlet adamı böyle davranmaz. Haklı eleştiriler giriş ve çalışma yasaklarıyla önlenemez.” Kaynak:demokrathaber.org


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑