Yazarlar

Published on Ekim 4th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Alevilerin yemeği, sünnilerin nefreti – Gülfer Akkaya

Haberi duymuşsunuzdur, sözleşmeli bir öğretmen derste “Alevilerin yaptığı yemek yenmez” demiş.
Bir tek Alevi yok ki bu lafı ilk kez duymuş olsun.
Bir tek Sünni yoktur ki bu lafı ilk kez duymuş olsun.
Neden?
Alevilere yönelik nefret bu ülkede önce Sünni evlerde üretiliyor. Yani Alevilerin pişirdiği yenmez diyen öğretmene bunu önce evde ailesi öğretti.
Sonra bayramlarda, mevlitlerde, düğünlerde, misafirliklerde buluşan aynı Sünni aileler ve bireyler buralarda Alevilere yönelik nefreti yeniden yeniden ürettiler, derinleştirdiler, yaygınlaştırdılar. İyice birbirlerinin beynini yıkadılar.
Yetmedi alimleri, zalimleri medyada, sosyal medyada kitlelere bu nefreti yeniden yeniden aşıladı.
Yetmedi kitaplar yazdılar.
Yetmedi partilerde, derneklerde, tarikatlarda, sık sık basına yansıdığı gibi camilerde Alevilere yönelik nefreti ürettikçe ürettiler.
Belediyeleri alınca belediyelerde aynı ayrımcılık ve nefret suçunu güçlendirerek sürdürdüler.
Ülkeyi alınca ülkede…
Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam Hatip Okulları ve mevcut din dersleri yetmemiş olmalı ki MEB tarikatlara verildi. MEB tarikatlara verilince okullara öğretmen adı altında doğru düzgün okur yazar bile olmayan binlerce kişiyi yığdılar, okullarda çocukların, gençlerin beyinlerini nefret suçuyla doldurmaya başladılar.
Nasılsa hesap soran yok. Öyle ki nefret suçu işleyenler terfi ediyor. Müdür mü olmak istiyorsun Alevilere yolla bir küfür, Ermeniye yolla hakaret ertesi gün koltuğunda kaykılırsın.
İktidarın verdiği güçle o hale geldiler ki saçmalamakta, hurafe üretmekte, suç işlemekte sınır tanımaz oldular.
Bunlar kim derseniz cevabını az evvel yazdım. Yüzyıllardır evleri başta olmak üzere yan yana geldikleri her yerde nefret tohumlarını içlerine atarak büyüttükleri kitleler.
İşte bu kişiler okullarda ya da mahallelerde Alevilerle karşılaşınca “Kuyruğun nerde?” diye sordular buna gayet inanmış halde.
Yüzyıllar boyunca saçmalayınca, kafa hurafelere inanmaya yatkınlaşıp sonrasında kendi uydurduğuna kendisini inandıracak kıvama geliyor. Hurafeler Alevilerde kuyruk oluşmasına neden olmuyorsa da buna inananlarda beyni epeyce zedeliyor.
Psikolojilerini varın siz düşünün.
Bugünkü çocuklara-gençlere Alevilerin yaptığı yenmez diyenler, bizim çocukluğumuzda birlikte ip atlayıp, top oynarken aniden “Getirdiğiniz aşureyi annem çöpe döktü” diye övünenlerin yetiştirdiği çocuklar.
Bunların çocukları da evlerde ve kamusal alanda aynı soruyu soracak çocuklar yetiştiriyorlar.
Sonuç olarak yüzyıllardır sistematik olarak nefret suçu işliyorlar. Ama yalnız değiller. Yanlarında devletleri ve iktidarları var.
Aleviler durumu böyle kavramalı ve çocuklarına susmayı tembihlemek yerine nefret suçunu anlatmalı, ona karşı kendini savunmayı, mücadeleyi öğretmeli.
Utanmadan, korkmadan, kuşkuya düşmeden.
Bir de onların zeminine düşmeden.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑