Alevilik

Published on Temmuz 30th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Alevilere hakaret kendi çaplarını gösterir – Gülfer Akkaya

Daha birkaç gün önce İstanbul Küçükarmutlu Cemevi’ne polis baskını oldu. Polisler bastıkları cemevinin duvarlarına Alevileri rahatsız edecek yazılar yazmış, milyonlarca insanın ibadet yeri olan cemevine işemişlerdi.

Bunu yapan devletin kolluk gücü. Diyeceksiniz ki şaşırdın mı? Ama demeyin. Bunun şaşırmakla alakası yok. Çünkü saldırıları kabul etmek, normalleştirmek yeni yeni saldırılara davetiye çıkardığı gibi, yapanları da azgınlaştırdıkça azgınlaştırır.

Tabi bu sadece bir kişinin tutumu olarak görülemez.

Ülkede ibadethane basma kararı ancak iktidardan çıkabileceği için, o cemevini basanlar da iktidarın kolluğu olduğu için ve hala cemevine işeyen polis değil, cemevi çalışanları gözaltına alındığı için yaşanan her şey politiktir, sorumlusu da iktidardır.

Ülkede iktidara muhalefet eden tüm kesimlere yönelik çeşitli yerlerden hakaretler, aşağılamalar adeta yağıyor. Hem de ne hakaretler. Bokuyla oynayandan, çişiyle oynayana…

Nefret insanları insanlıktan çıkartmış durumda.

Hakaret ederek terfi etmek isteyenler, iş arayanlar mı var diye sormadan duramıyor insan?

Çünkü ülkede emek, çaba, birikim, bilgi, yeterli olma, yetenek, haysiyet değer kaybederken, yandaşlık, eğilmek, bükülmek, insanlıktan çıkmak, suç işlemek, yaranmak “yükselen değer” oldu.

Bırakın ibadethaneyi, herhangi bir yeri diyelim “kanunen bastınız” da duvarlarına yazı yazmak, tehdit etmek, işemek gibi suçları hangi “kanunla” yapıyorsunuz?

Bunun kanunu yok. Zaten ülke epeydir kanunsuzluğun, suçun yönettiği bir yer olduğu için bunlar oluyor ve faili belli suçların failleri yakalanmıyor, cezaları verilmiyor .

Bu gidişattan medet umanların unutmaması gerekir ki bu tarz politikalar bumerang gibidir.

Döner, sahibini bulur.

Ama o sırada da topluma olan olur.

Başkasına saygısı olmayanın kendisine saygısı olmaz.

Başkasına saygısı olmayanın kedisine de saygısı yoktur. Kendisine saygısı olan hiç kimse böyle pespaye davranmaz. Böyle aşağılık, bayağı bir davranışta bulunmaz.

Milyonlarca insanın ibadet yerine polis baskını düzenletenler, baskında duvarlara hakaretler yazıp, cemevine işeyenler Alevilere ya da Aleviliğe değil, kendilerine hakaret ediyorlar, kendi çaplarını gösteriyorlar.

28 Temmuz 2018

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑