Kadın

Published on Ekim 3rd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Alevi kadınlardan Yol TV’ye tepki

Geçtiğimiz gün Yol TV’de yayınlanan “Adalet Kürsüsü” adlı programa “17+ Alevi Kadınlar”dan büyük tepki.

AF Haber Merkezi

17+ Alevi Kadınlar tarafından yapılan açıklama şöyle:

Yol TV editörlerine…
1 Ekim Pazartesi günü Yol TV’de yayımlanan Adalet Kürsüsü adlı programın Yol TV gibi bir kanalda yapılmasını büyük şaşkınlık ve dehşetle karşıladık.
Haktan, adaletten, eşitlikten, birlikte yaşamdan, emeğin özgürlüğünden yana Alevilerin kanalı Yol TV’nin kadın ve çocuk haklarından, ülkedeki feminist ve kadın mücadelesinden uzak, bunlara muhalif, sağ-muhafazakâr ve erkeklik yanlısı politikalar yürüten kişilere olanak tanımasını etik ve politik olarak doğru bulmadığımızı belirtiyoruz.
Yol TV’nin kadınlarla ilgili programlar yaparken bu alanda mücadele veren, kadınların kurtuluşunu kabul eden, kadın bilincine sahip kadınlarla çalışması tercih değil, zorunluluktur.
Bizler 1 Ekim günü yapılan programı Yol kazası görmemekle beraber, bu kadın düşmanı programın gelen tepkiler sonunda kaldırılmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ama sormadan edemiyoruz, tepkiler olmasaydı kadın düşmanı bu program devam edecek miydi? Yol TV editörlerini görevlerini ciddiyetle yapmaya davet ediyoruz. Çünkü bu program fecaat olmakla beraber Yol TV’de yayımlanan birçok programda da başta program sunucuları olmak üzere eril dil kullanmaktalar. Mesela Tarih ve İzler adlı programda sürekli olarak bilim adamları denmekle kalmayıp, biliminsanı ve filozof Hypatia adlı kadının adı verilerek bilimadamı demekten geri durmayan programcılar ve konukları mevcut.
Bu vesile ile bizler Yol TV’ye dili, program içerikleri, program sunucuları ve program konukları konusunda (kadın-erkek) cinsiyetçi olmayan kişilerle çalışmasını, cinsiyetçilikten uzak içerik ve dil kullanmasını talep ediyoruz.
Burada olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz.

17+ Alevi Kadınlar

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑