İsviçre

Published on Haziran 11th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

AKP’lilerin İsviçre’deki camilerde seçim propagandası yapmalarına tepki

İsviçre’de yayınlanan Sonntags Blick Gazetesi’nin haberine göre, AKP yöneticileri İsviçre makamlarının haberi olmadan İsviçre’deki camilerde seçim kampanyası yürütüyorlar. İsviçre’de yaşayan yaklaşık 100 bin Türkiyeli seçmen 14 Haziran Perşembe günü Türkiye’deki başkanlık seçimleri için sandık başına gidecekler.

24 Haziran seçimlerinde AKP’yi desteklemeleri için Türkiye’den birçok AKP yöneticisinin İsviçre’ye geldiği ve İsviçre makamlarının bilgisi dışında, restaurantlarda, evlerde ve camilerde AKP ye oy verilmesi yönünde propaganda yaptıkları belirlendi.

Gazetenin haberine göre; Erdoğan’ın güvendiği ve kendisine yakın yakın isimlerden birisi olan AKP milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, geçtiğimiz Çarşamba günü İsviçre’ye gelerek Zürih yakınlarında bulunan Schlieren’deki bir restaurantta iftar yemeğine katıldı. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi İlhan Saygılı’nın da katıldığı bu iftar yemeğini Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD organize etti.

AKP milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt geçtiğimiz Cumartesi günü Biel, Cham, Uster ve Solothurn Kentlerinde bulunan camileri ziyaret ederek burada seçim propagandası yaptı.

Basına yansıyan bir fotoğrafta AKP milletvekili Kurt ve bir grup AKPli kadın, seçim el ilanları ve Müslüman Kardeşler örgütünün sembolü olan Rabia işareti ile poz verdikleri görüldü.

16 Nisan Referandumu’nda izin verilmeyen bu tür çalışmaların bu seçimlerde, başka örgütler adına organize edilerek yasakların aşılması hedefleniyor.

Haberin devamında; İsviçre Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pierre-Alain Eltschinger’in yaptığı açıklamada, Türk politikacılarının buradaki seçim çalışmaları ile ilgili kendilerine İletilmiş hiçbir bilginin olmadığını söylediği de yer aldı.

Abidin Çetin – Zürih

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑