Ekoloji

Published on Ağustos 14th, 2017 | by Avrupa Forum 4

0

AKP’den ranta doymuyor: Atatürk Orman Çiftliği’nin 37 dönümü ABD’ye satıldı

Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Atatürk Orman Çiftliği’nin 37 bin metrekarelik arazisi, “yeni büyükelçilik binası yapılması” için ABD’ye satıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) 37 bin metrekarelik arazisi, “yeni büyükelçilik binası yapılması” için ABD’ye satıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin arazinin satış protokolünü istedi. Bu talep, protokolün ‘ticari sır’ olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Mimarlar Odası’ndan şikayet

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu alan Atatürk Orman Çiftliği arazisi iken, 12 Eylül darbesinden sonra Kenan Evren’in imzasıyla Gazi Üniversitesi’ne eğitim alanı olarak devredildi” diyerek şunları kaydetti:

“Daha sonra Gazi Üniversitesi TOKİ’ye devretmiş, sonrasında da arazi ABD Büyükelçiliği’ne satılmış. Bu süreç Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin nasıl talan edildiğini de gösteriyor. AOÇ arazisinin, ABD Büyükelçiliği’ne satılması sürecinde, Bilgi Edinme Kanunu’na göre satış protokolünü istedik, ‘ticari sır’ diye vermediler. Bir üst kurula şikâyet ettik, onlardan da bilgi edinemedik, hukuksal süreç başlattık. Yargı yoluyla bize imzasız mühürsüz bir protokol gönderdiler.”

‘AOÇ arazileri amacı dışında kullanılamaz’

Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışı ile Atatürk Orman Çiftliği’nin her bir metrekaresinin değerli olduğunu kaydeden Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ”AOÇ arazileri amacı dışında kullanılamaz ve ABD elçiliği de yapılamaz. Atatürk emperyalizme karşı tam bağımsızlık mücadelesi verdi. Onun halkına emanet ettiği AOÇ arazisini bir metrekaresinin bile ABD elçiliğine verilmesi kabul edilemez. Dava açmak için süreci takip ediyoruz” dedi.

Sözcü 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑