Almanya

Published on Eylül 7th, 2017 | by Avrupa Forum 6

0

Ajan Sayan ilk duruşmada MİT’e çalıştığını itiraf etti!

MİT Ajanı Mehmet Fatih Sayan’ın davasına Almanya’nın Hamburg kentinde başlandı. Sayan, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Şubesinden Yakup Tufan Karacalı ve Kemal Sakin isimli kişilerle irtibatta olduğunu itiraf etti.

Almanya’nın Hamburg kentinde Aralık 2016’da gözaltına alınan Mehmet Fatih Sayan’ın duruşması bugün başladı. Bir yıla yakındır cezaevinde olan Sayan hakkında hazırlanan iddianame okundu. Savcının hazırladığı iddianamede, Sayan’ın 2013 yılından beri MİT’e çalıştığı, Eylül 2015 ile Aralık 2016 arasında ise Avrupa’daki Kürt siyasetçileri takip etmek için faaliyetleri olduğu ve bu süre zarfında e-mail üzerinden MİT yetkilileriyle irtibat kurduğu belirtildi. Bunun üzerine söz alan Mehmet Fatih Sayan, Almanya’ya nasıl geldiğine dair ifade vererek başladı. Sayan, özel bir iş için gittiği Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde Terörle Mücadele Şubesinden Yakup Tufan Karacalı ve Kemal Sakin isimli kişilerle istihbarat kurduğunu belirtti. Almanya’ya gelişi, evliliği, yaptıkları işlerle ilgili çelişkili ifade veren Sayan, Ankara’ya Kürt Siyasetçi Yüksel Koç’a ilişkin bilgi verdiğini söyledi. Savcının ısrarlı sorularına yanıt vermekten kaçınan Sayan, daha çok Suriye’deki gelişmelerle ilgili Ankara’ya bilgi verdiğini söylemekle yetindi.

ALMANYA’YA ÇAĞRI

Hamburg’da dün Kürt ve Alman siyasetçiler bir basın açıklaması yaparak, Alman devletine “Kürtler bir kez daha uluslararası ilişkilere kurban edilmesin. Bu dava da Gergerlioğlu mahkemesi gibi siyasete kurban edilmesin” çağrısında bulunmuştu.

Almanya Sol Parti Milletvekili Jan Van Aken de, konuya ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek, “Erdoğan bir ahtapot gibi her tarafa ajanlarını yollayarak bir korku imparatorluğu oluşturmak istiyor. Her şeyden önce silah satışının durdurulması ve iki devlet arasındaki istihbarat paylaşımının durdurulması gerekiyor” demişti.

 

ANF

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑