Kadın

Published on Ağustos 10th, 2017 | by Avrupa Forum 6

0

Aile Bakanlığı, erkekleri Mor Çatı’ya yönlendiriyor: ‘Can güvenliği tehlikesi var’

 Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, son iki yıl içerisinde 242 erkeğin vakfı arayarak, eşinin, kızının ya da tanıdığı bir kadının nerede olduğunu sorduğunu ve bu erkeklerin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı sığınaklar tarafından yönlendirildiğini belirtti.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 2015 Mart-2017 Temmuz tarihleri aralığında 242 kişi, eşinin, arkadaşının, kızının ya da tanıdığı bir kadının nerede olduğunu ya da sığınakta kalıp kalmadığına dair sormalarına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, telefon ve mail üzerinden ya da dayanışma merkezine gelerek kadınları arayanların çoğunluğunun kadınlarla yakınlığı olan erkekler olduğu belirtildi.

‘Şiddet ortamını geri döndürmeye çalışılıyor’

Kadınların şiddet gördükleri kişilerden uzaklaşmak, can güvenliklerini sağlamak ve şiddetsiz bir ortamda yapacaklarını planlayabilmek için sığınağa gittiğinin kaydedildiği açıklamada, “Ancak kadınların nerede olduğunu sorgulayanların pek çoğu kadının kararını ve durumunu hiçe sayarak şiddet ortamına geri döndürmeye çalışmaktadır. Bunu yaparken çoğunlukla kadının kendisi, güvenliği ve ihtiyaçları geri plana atılarak ‘anne’, ‘eş’, ‘evlat’ olduğu için geri döndürülmek istenmektedir” diye belirtildi.

Erkeklerden sığınaklara tehdit ve itham

Mor Çatı Dayanışma Merkezi’ni arayarak, yakını olduğunu belirttiği kadınla ilgili bilgi almak isteyen kişilerin ısrarlı yaklaşımlarına dikkat çekilen açıklamanın devamında şöyle denildi: “Bir kısmı, aradığı kadının zaten bir sığınakta olduğunu bildiğini fakat hangi sığınakta olduğunu öğrenmek istediğini söyledi. Bu bilgiyi öğrenebilmek adına ‘aramızda hiç problem yoktu’, ‘ben şiddet uygulamadım’, ‘çocukları perişan oldu’, ‘karımın/kızımın psikolojik sorunları var, o sebeple gitti’ gibi bahaneler ya da ‘çocuklar aç kaldı, perişan oldu, hastalandı’, ‘annesi/babası hastalandı’ gibi kadınların üzerinde duygusal baskı kurmayı ve suçluluk hissi yaratmayı amaçlayan ifadelerle ısrarcı oldular. Kimi zaman tehdit ve ithamlar yoluyla ısrarlarını sürdürenler de oldu: ‘sizi savcılığa şikayet edeceğim’, ‘siz yuva yıkanlarsınız’ gibi ifadeler bu tehdit ve ithamlardan bazılarıydı.”

‘ASPB erkekleri Mor Çatı’ya yönlendiriyor’

Açıklamada, Türkiye’deki sığınakların çoğunun bağlı olduğu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılan başvurularda kadınların sığınağa gidip gitmediğine dair bilgi paylaşıldığına işaret edilerek, kadının bir sığınaktaysa hangi sığınakta olduğunun söylenmemesi gerektiğine dikkat çekildi. Açıklamada,”Ancak ASPB kadının sığınakta olmadığı bilgisini bu kişilerle paylaştığında bağımsız sığınağı olan tek kadın örgütü Mor Çatı olduğundan seçenek olarak Mor Çatı’yı arayanlar bu bilgiyi kullanarak baskıcı davranabilmektedir. Kimi durumlarda da ASPB çalışanları, kolluk kuvvetleri gibi kamu çalışanları ‘Mor Çatı’ya sorun’, ‘vakıf var; bir de oraya sorun’ diyerek Mor Çatı’ya yönlendirmektedir” sözlerine yer verildi.

‘Kadınların nerde olduğunu soruyorlar’

Mor Çatı’nın 27 yıldır ev işi şiddet ve yakın ilişkilerde şiddet üzerine çalışan bir vakıf olduğunun ifade edildiği açıklamada, ”Uzun yıllardır bağımsız olarak bir sığınak çalışması yürütmesi ve bilinirliğinin zaman içerisinde artması bazı yanlış anlaşılmalara da neden olabilmektedir. Kadınların nerede olduğunu soranların bir kısmı herhangi bir sığınağa ulaşmak, telefonla bağlanmak için, aradıkları kadına bir haber, eşya iletmek ya da ondan haber almak için merkezi bir sistemden sığınakların Mor Çatı’ya bağlı olduğunu düşünerek arayabilmektedir” diye kaydedildi.

‘Kadınların can güvenliği tehlikeye atılıyor’

Sığınakların adres, telefon bilgileri ile sığınakta çalışan ve destek alan kişilerin bilgilerinin Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi Hakkında Yönetmelik gereği gizli tutulması gerekliliği üzerinde durulan açıklamada, ”Bu bilgileri öğrenmeye çalışmak ve paylaşmak yönetmeliğin ihlali anlamına gelmektedir. Bilgileri paylaşılan kişilerin can güvenliği tehlikeye atılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

‘Bu kişinin adresi öğrenilemez’

Sığınağa giden bir kadınlar kendisi istemediği sürece dışarıdan bir müdahale ile iletişime geçilemeyeceğinin vurgulandığı açıklamada son olarak, “Bu kişinin adresi öğrenilemez. Kişiler sığınakta ziyaret edilemez. Telefon, mail ya da kurum ziyaretleri ile sözlü olarak bu bilgiler alınamaz. Kurum görevlileri bu bilgileri sözlü olarak, ‘yardımcı olmak için’, ‘işi kolaylaştırmak için’, ‘acıdığı için’, ‘iyilik olsun diye’ paylaşamaz, sığınakta kalan kadın ve çocuklarla onları arayan kişileri görüştüremez” denildi.

Gazete Sujin

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑