Türkiye

Published on Mart 15th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Agirî’nin Bazîd (Doğubeyazıt) ilçesinde çatışma

Bazîd’de ağır kayıp

Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırıları devam ederken, HPG ile askerler arasındaki çatışmalar da şiddetlendi. ANF’de yer alan habere göre, üç kentte çatışma yaşandı, çok sayıda asker hayatını kaybetti. Bazîd’de askeri malzemeye de el konuldu.

AKP’nin Efrîn’e dönük işgal saldırıları sürerken, Kürdistan kentlerinde devam eden operasyonlarla birlikte çatışmalar da yoğunlaştı. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) HPG Basın İrtibat Merkezi’nin açıklamasına dayandırdığı haberine göre, Agirî’nin Bazîd (Doğubeyazıt) ilçesinde çıkan çatışmada 5’i istihbahrat görevlisi, 5’i kontra, 16’sı da asker olduğu belirtilen 26 kişi hayatını kaybetti. Colemêrg’te (Hakkari) ve Osmaniye’de ise çatışma çıktığı ve çatışmalarda bir HPG’linin hayatını kaybettiği belirtildi.
Zırhlı araçlar hedef alındı
Haberde Bazîd’e bağlı Kulê köyü yakınlarında bulunan Bırnê Ruto vadisinde kirpi tipi zırhlı bir araç ile içinde istihbaratçıların bulunduğu amarok tipi araca saldırı yapıldığı ifade edildi. Olay yerine destek için gelen kobra tipi 2 zırhlı aracın da hedef alındığı belirtilen haberde, amarok tipi aracın içinde asker cenazesinin kaldığı belirtildi. Yaralıların hastaneye kaldırılmasının ardından olay yerine gelen 2 zırhlı araca da saldırı yapıldığı ve uzun süren operasyonda 5 istihbarat elemanı, 5 kontra ve 16 askerin hayatını kaybettiği ifade edildi. Saldırı sonrası çok sayıda askeri malzemeye de el konulduğu belirtildi.
İki ilçede çatışma
ANF’de yer alan HPG-BİM’in Colemêrg ve Osmaniye açıklamasında ise, 13 Mart’ta Çelê (Çukurca) ve Şemzînan’da (Şemdinli) askerlerle çatışma yaşandığı ve çok sayıda askerin hayatını kaybettiği belirtildi.
Osmaniye’de bombalama
Osmaniye için yapılan açıklamada, 6 Mart’ta Osmaniye’ye bağlı Feni Yaylası’nda HPG ve askerler arasında çıkan çatışmada yapılan bombalamada bir HGP’linin hayatını kaybettiği açıklanarak, HPG’linin kimlik bilgisi verildi. Açıklamada hayatını kaybeden HPG’linin Ciger İsmail (Şergo Botan) olduğu belirtildi.  BRÜKSEL/ANF  Kaynak: demokrasi76.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑