Almanya

Published on Ocak 10th, 2018 | by Avrupa Forum 11

0

AGİF, MLPD/Enternasyonal’den ayrıldı

AGİF Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamayla MLPD’nin öncülük ettiği MLPD/Enternasyonal İttifak’dan ayrılacağını duyurdu.

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) bugün yaptığı yazılı açıklamayla, MLPD/Enternasyonal İttifak çalışmasından ayrılacağını duyurdu.

2017’de eyalet ve genel seçimler döneminde kurulan MLPD/Enternasyonal Liste çalışması sonbaharda düzenlenen konferans ile Enternasyonal İttifak olarak devam edeceğini duyurmuştu. AGİF’in açıklamasında, “Bizim MLPD/Enternasyonal İttifak’a katılımız 2017 seçimleri ile sınırlıydı. Bu ittifakın Almanya’da tüm devrimci ve ilerici kitleleri bir araya getiremeyeceğinden dolayı AGİF olarak ittifaktan çıkma kararı aldık” denildi.

Almanya’da ikinci dünya savaşı sonra ilk defa AfD gibi ırkçı-faşist partinin bu kadar oy alıp meclisine girdiğine dikkat çeken AGİF, “Göçmen ve mültecilere yönelik açık ırkçı saldırı politikası AfD’nin temel politikasıydı. Gelecek dönem çalışmamızın temelinde antifaşist mücadele duruyor. MLPD/Enternasyonal İttifak da bu amaç ile kuruldu ancak Almanya’da bu platform dışında çok sayıda yerel ve ülke genelinde devrimci ve ilerici güçler var. Bunlar ise MLPD ile ortak ittifak çalışmasına yanaşmıyor. Enternasyonal İttifak çalışma tarzıyla bu güçleri kapsamayı başaramıyorsa bu büyük bir eksikliktir. O durumda faşizme karşı bir odak olamaz” dedi.

MLPD ile yerel ve merkezi düzeyde ortak çalışmaya devam edeceklerini belirten AGİF, ekledi: “MLPD ve İttifak’da yer alan tüm güçler ile değişik konularda ortak çalışmalarımız devam edecek.”

(etha)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑