Kürdistan

Published on Şubat 8th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

Afrin’e saldırılar 20. gününde: AP’den Türkiye’ye uyarı

Avrupa Parlamentosu’nun “Türkiye’de İnsan Haklarının Mevcut Durumu” başlıklı karar tasarısı oy çoğunluğuyla kabul edildi. Tasarıda Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği operasyonun “insani sonuçları konusunda ciddi kaygılar duyulduğu” belirtildi ve Türkiye, “orantısız eylemlerin devamına karşı” uyarıldı.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) “Türkiye’de İnsan Haklarının Mevcut Durumu” başlıklı karar tasarısı görüşüldü. Tasarı oy çokluğuyla kabul edildi.

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre tasarıda 15 Temmuz darbe girişimi kınanırken, bunun ardından hükümet tarafından başlatılan sürecin “meşru ve barışçıl muhalefeti daha da bastırmak ve orantısız ve yasal olmayan eylem ve önlemlerle medya ve sivil toplumun barışçıl biçimde ifade özgürlüğü hakkını kullanmasını engellemek” amacıyla kullanıldığı mesajı verildi.

Türkiye’de temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığındaki durum için “çok kaygı verici” ifadelerinin kullanıldığı kararda, yaşanan “keyfi tutuklamalar” kınandı.

Kararda ayrıca, masumiyet karinesi konusunda AİHM içtihadına uyulması ve OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun “bağımsız” çalışmasının sağlanması da talep edildi.

Kararda “Terörle mücadele yasalarının”, ifade özgürlüğü haklarını kullanan vatandaşlar ve medyayı “cezalandırmak için kullanılmaması” istendi.

Afrin uyarısı

AP kararında Afrin operasyonuna karşı çıkan gazeteci, aktivist, doktor ve sıradan vatandaşların tutuklanması kınandı.

AP’de düzenlenen oturumda Sosyal Demokratlar ve Hristiyan Demokratlar tarafından Afrin operasyonu hakkında verilen değişiklik önergesi de oy çokluğuyla kabul gördü.

Önergede, Avrupa Parlamentosu’nun “Suriye’de Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu bu bölgedeki askeri müdahalenin insani sonuçları konusunda ciddi kaygı duyduğu” ve “orantısız eylemlerin devamına karşı uyardığı” belirtildi.

‘Ankara ve PKK müzakere masasına dönmeli’

Kararda, PKK’ya silah bırakma çağrısı yapılmakla birlikte, “Kürt sorununa adilane çözüm için” Ankara ve PKK’nın “müzakere masasına dönmeleri” de istendi.

Independent: Türkiye eski IŞİD’lileri Afrin’e göndermekle suçlanıyor

Britanya’da yayımlanan Independent gazetesi, Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Afrin’e yönelik sürdürdüğü operasyona ilişkin eski bir IŞİD’linin iddialarına yer verdi.

Haberde, eski IŞİD’lilerin Türkiye tarafından eğitilerek ÖSO’ya dahil edildiği ve Afrin’de Kürtlere karşı savaştırıldığı öne sürüldü.

“Farac” takma isimli eski IŞİD’li, gazeteye yaptığı açıklamada “Afrin’de YPG’ye karşı savaşanların çoğunluğu IŞİD, Türkiye onları eğitti ve saldırı taktiklerini değiştirdi” dedi.

‘Farac’ın açıklamasına göre IŞİD üyelerini eğiten komutanlar, “IŞİD-Türkiye işbirliğinin çok açık olmaması için canlı bomba ve bombalı araç gibi taktiklerin kullanımını yasakladı.”

Independent gazetesi, suçlamalarla ilgili görüş almak istediği Türkiyeli yetkililerden ise yanıt alamadığını aktardı.

Afrinli kadınlardan tüm dünya kadınlarına çağrı

Afrin’deki kadınlar da 20. günündeki TSK saldırılarına karşı tepki göstermeleri için dünya kadınlarına “Dünyadaki kızkardeşlerimize sesleniyoruz: Acil harekete geçelim” çağrısında bulundu. Kadınlar bu akşam saat 20.30’da #WomenRiseUpForAfrin hastagi ile kampanya başlatacaklarını duyurdu.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑