Kültür Sanat

Published on Mart 24th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Afrin’de ‘Kültür Mirası bombalandı’

Suriye, UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası” listesinde yer alan Afrin’deki Brat antik şehrinde bulunan Juliana Kilisesi ve Brat Manastırı’nın Türk jetleri tarafından bombalandığını ileri sürdü. Dışişleri Bakanlığından ise jet hızıyla yalanlama geldi.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik harekatında kent tamamen kontrol altına alınırken iki aylık süreçte yıkım bilançosu da kabarık. Binlerce sivil kenti terk ederken kentin tarihi dokusunun da tahrip edildiği yolunda bazı iddialar gündeme geldi. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası” listesinde yer alan Brat antik şehrinde bulunan Juliana Kilisesi ve Brat Manastırı’nın Türk savaş uçakları tarafından bombalandığını ileri sürdü. Dışişleri Bakanlığından ise jet hızıyla yalanlama geldi.
HAMİ AKSOY AÇIKLAMA YAPTI
Daha önce de operasyonun ilk safhalarında tarihi öneme haiz Ayn Dare Tapınağı ve Peygamber Hori “Korş” Arkeolojik Mevki ve Tel Cendires Arkeolojik Mevkii’nin bombalandığı iddia edilmişti. Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy’un, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugüne kadar Brat bölgesine ve dolayısıyla Juliana Kilisesi’ne ve Brat Manastırı’na yönelik hiçbir hava harekatı gerçekleştirilmemiştir” sözleri aktarıldı. Söz konusu haberlerin tümüyle gerçek dışı olduğunu söyleyen Aksoy, “Esasen Juliana Kilisesi’nin 2013 yılında silahlı gruplar tarafından ağır şekilde tahrip edilmiş olduğu açık kaynaklardan da rahatlıkla teyit edilebilecek bir bilgidir” iddiasını öne sürdü.
LÜBNAN MAKAMLARINI TEKZİP
Haberin, “bir süredir yabancı medya organlarında yer alan, kaynağı ve amacı belli asılsız haberlerin son örneğini teşkil ettiğini” savunan Aksoy, şunları söyledi: “İddiaların aksine, harekatın başlangıcından itibaren dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik alanların zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. Haberlerin tekzibine yönelik olarak Lübnan makamları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır”. Kaynak: korsangazete.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑