Ortadoğu

Published on Ağustos 21st, 2017 | by Avrupa Forum 6

0

Afganistan’da bağımsız komisyondan hükümete çağrı: Bekâret testinden vazgeçin!

Afganistan İnsan Hakları Komisyonu, Afgan hükümetine kadınlara ‘bekâret testi’yle işkence edilmesinden vazgeçme çağrısı yaptı. İnsan hakları kuruluşları, Afgan polisinin gerici ve cinsiyetçi bahanelerle her yıl yüzlerce kadını keyfi bir şekilde gözaltına alarak bu işkenceye maruz bırakıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre bağımsız komisyon, kadınlara işkence edilen bekaret testinin, kadınlar üzerinde zarar verici psikolojik etkiler bıraktığını ve cinsel tacize eş olduğunu belirtti. İnsan hakları kuruluşları, Afgan polisinin gerici ve cinsiyetçi bahanelerle keyif bir şekilde sıklıkla gözaltına aldığını ve bu işkenceyi uyguladıkları söylüyor. Aktivistler, bu tür teste tabi tutulan kadınların toplumsal yaşamdan dışlandığını da kaydediyor.

İnsan Hakları Komisyonu’nun çağrısına hükümetten ve emniyetten henüz bir yanıt gelmedi.

HRW ‘Testler düzmece’ demişti

New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), 2016’da Afgan hükümetine bu testleri durdurma çağrısı yaptığında şu ifadeleri kullanmıştı:

“‘Bekâret testleri’ düzmece. Pek çok kişi bir kadın ilk kez cinsel ilişkiye girdiğinde himenin bozulduğunu sanıyor, ancak bu tamamen yanlış. Bazı kızlar himensiz doğuyor, himenler cinsel ilişki dışındaki günlük aktiviteler sırasında da bozulabiliyor ve bazı himenler cinsel ilişkiden sonra bile bozulmamış olarak kalabiliyor. Sözde bekâret testleri güvenilir değiller ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bunların bilimsel geçerliliğinin olmadığını ve sağlık çalışanlarının bunları uygulamaması gerektiğini açıkladı.”

Kadın aleyhinde kullanılıyor

Dünya Sağlık Örgütü, 2014 yılında yayımladığı kılavuzda, ‘bekâret’ testi denilen işkencenin bilimsel geçerliliğinin olmadığını kaydetti.

Afganistan’da her yıl yüzlerce kadın işkenceye maruz bırakılıyor ve bu test sonuçları evlilik dışı cinsel ilişki davalarında bilimsel kanıt olarak kabul edilerek kadın aleyhinde kararlar veriliyor.

Gazete Sujin

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑