Almanya

Published on Eylül 28th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Adil Demirci için toplanan imzalar Almanya Parlamentosu’nda

Türkiye’de tutuklu Adil Demirci’nin serbest bırakılması için kampanya yürüten Adil Demirci ile Dayanışma İnisiyatifi topladığı imzaları bir heyet ile Alman hükümetine teslim etti. İmzaları Dışişleri Bakanlığında Avrupa için sorumlu Devlet Bakanlığı görevi yürüten Michael Roth aldı.

AF (Berlin)

13 Nisan 2018’de kaldığı evin basılmasıyla gözaltına alınan ve ardından tutuklanan, sosyal bilimci ve ETHA çalışanı Adil Demirci için Köln’de oluşturulan Adil Demirci ile Dayanışma İnisiyatifi, şimdiye kadar topladığı 5 binin üzerinde imzayı Almanya hükümetine teslim etti.
Almanya’nın davetlisi olarak Almanya’ya gelen faşist diktatör Erdoğan’ın Berlin’e geldiği saatlerde Almanya Parlamentosu’nu ziyaret eden Adil Demirci ile Dayanışma İnisiyatifi’nden heyeti NRW Eyalet milletvekili ve CDU/CSU Federal Parlamento Grubu Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt karşıladı. Milletvekili Hardt’ın inisiyatif ile görüşmesinin ardından, Dışişleri Bakanlığında Avrupa için sorumlu Devlet Bakan Michael Roth ile bir görüşme yapıldı ve imzalar teslim edildi.
İnisiyatifin yaptığı çalışmayı olumlu bulan Bakan Roth, bu türden sivil inisiyatiflerin Türk hükümetine karşı kendilerini güçlendirdiğini belirtti. Roth, Türk devleti ile yapılan görüşmelerde Adil Demirci ve diğer Alman vatandaşlarının serbest bırakılmasını talep ettiklerini belirtti.
İmzaları teslim ederken, Alman hükümetinin Adil Demirci’nin serbest bırakılması için daha aktif olmasını isteyen İnisiyatif, Adil gibi çok sayıda insanın tutuklu olduğunu hatırlattı.
Adil Demirci’nin serbest bırakılması için yürüttükleri çalışmalar hakkında kısa bilgi veren İnisiyatif, Adil Demirci serbest bırakılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini, imza toplamaya devam edeceklerini belirtti.
Adil Demirci ailesinden babasının ve kardeşinin de yer aldığı heyet görüşme sonunda Bakan Roth ve milletvekili Hardt’a üzerinde Adil Demirci’ye Özgürlük yazan tişörtler verdi.
20 Kasım’da ilk mahkemesi görülecek olan Adil Demirci için Köln’deki haftalık eylemlerin yanı sıra, geçen hafta Köln’de yazar Günther Wallraf, gazeteci Mesale Tolu, eski milletvekili Dr. Lale Akgün, sosyolog Sharo Garip ve Tamer Demirci’nin katıldığı bir panel, Frankfurt’ta ise Türkiye’de bir süre tutuklu kalan insan hakları aktivisti Peter Steudner’in katıldığı bir panel gerçekleştirilmişti.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑