Almanya

Published on Mayıs 12th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Adı gibi “Meşale” oldu

İki haftadır İstanbul’da tutuklu bulunan gazeteci Meşale Tolu ile dayanışma amacıyla “memleketi” Ulm şehrinin merkezinde bir miting düzenlendi., Tutuklanmasıyla oluşan gündemle, adı gibi adeta tutuklu tüm gazetecilerin “meşalesi” olan Meşale Tolu için Alman medyası da yoğun ilgi gösterdi. (FOTO GALERİLİ)

AF (Ulm)

Almanya’nın Ulm şehrinde doğan, Etkin Haber Ajansı (ETHA) ve geçtiğimiz günlerde yasaklanan Özgür Radyo çalışanlarından Meşale Tolu, 2014 yılından beri, aynı zamanda  Türkiye’de de yaşıyor, çalışıyor ve haksızlıklara karşı mücadele ediyor. Almanya vatandaşı, Kürt asıllı Türkiyeli olan 33 yaşındaki Meşale Tolu, iki hafta önce İstanbul’da, 30 Nisan sabahı saat 04.30 sularında evi polis tarfından basılarak gözalına alındı. Polis baskını sırasında, 2,5 yaşındaki oğlu Serkan’ın da evde bulunduğu bir sırada kapısı kırılan evi darmadağın edilen Tolu, o günden beri ailesiyle bile görüştürülmüyor. İlk hafta anti terör polisi tarfından sorgulanan Tolu, bir fahta önce de savcılıkça tutuklandı. Tolu, gazeteci olarak, terör örgütlerinin propagandasını yapmakla suçlanıyor.

Nisan ayı başında, yine politik sosyalist  aktivist olan eşi Suat Çorlu da, aynı sistemle Ankara’da bulunduğu sırada gözaltına alınıp, tutuklanmıştı.

Asıl mesleği lise öğretmenliği olan Meşale Tolu, haptığı haberlerin yanısıra, çok sayıda bildiği lisan nedeniyle de, özellikle radyo ve haber ajansına, çevirmenlik konusunda da katkısı büyüktü.

 

Almanya medyasının ilgisi

Almanya’da bulununda da Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) ve Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) bünyesinde aktif politika yapıyordu. Tolu’nun insanlık dıiı bir uygulamayla gözaltına alınıp tutuklanması günlerdir tüm Avrupa’da protesto ediliyor. Bu protestoların sonucunda, Alman devleti de harekete geçerek, Tolu’nun akibetini sordu, Türk devletine. Dıiişleri bakanlı nezdinde girişimde bulunan Almanya’ya da henüz yanıt verilmedi.

Tolu olayı,Türkiye’de aylardır tutuklu bulunan Alman gazetesi Welt’e çalışan gazeteci Deniz Yücel olayından sonra, büyük ses getiren ikinci olay oldu. Tolu’nun sadece Alman vatandaşı olması da bunda büyük etken.

Meşale Tolu, bir nevi, adı gibi tutuklu gazetecilerin sesini duyurmada adeta bir meşale oldu.

 

Ulm’da büyük gösteri

Meşale Tolu için bugün Ulm’da, Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) bünyesinde faaliyet yürüten HDK-Ulm ve “Meşale ile Dayanışma Komitesi” tarafından  düzenlen şehir merkezindeki mitinge yünden fazla kişi katıldı. Kardeş, amca ve halasının da katıldığı ve konuşma yaptığı mitinge, Alman medyası da geniş ilgi gösterdi. ZDF’ten SWR televizyonuna, Südwest Presse’den Ausburger Algemeine gazetesine kadar, çok sayıda televizyon, radyo, gazete, haber ajansı geldi. Tüm bu medya organlarında, mitinge akşamdan beri geniş yer verilmeye devam ediliyor.

Almanca yapılan konuşmalar, miting alanı önünden geçenler arasında ilgiyle izlenirken, Türkiye faşistlerin ağır provaokasyon girişimi de boşa çıkarıldı. Provakatör ırkçılara karşı polisin, duyarsız ve yanlış tavrı da eleştirilerek ” Polis faşist ve ırkçıları uzaklaştırmamakla, provokasyona ortam hazırladı aslında” yorumlarını da beraberinde getirdi.

Mitinge katılanlar arasında Yeşiller Federal Milletvekili Ekin Deligöz de vardı bir konuşma yaptı. Deligöz, Deniz Yücel olayını da hatırlarak, Erdoğan/AKP hükümetini ve baskılarını eleştirdi. Mitingte, SKB adına da konuşma yapılırken, yine mitingte söz alan MLPD, SPD, Jusos ve Piraten’dan konuşmacılar Meşale Tolu’nun tutuklanmasını eleştirerek, ağır dille kınadı.

HDK-Ulm ve Meşaleyle Dayanışma Komitesi tarafından düzenlen mitinge SKB, AGİF, Young Struggle, ADHF, ATİF, Laichingen Barış İnisiyatifi, SYKP, NAV-DEM, DİDF gibi Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumların yanısıra MLPD, Jusos, SPD, Piraten, Linke gibi parti ve kuruluşların da, katılarak desteklediği görüldü.

Meşale için kurulan “Meşale ile Dayanışma Komitesi” önümüzdeki günlerde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. Yine, önümüzdeki hafta cuma gününden itibaren, her cuma saat 17-19 arasında Ulm şehir merkezinde enformasyon standı açılacak. Standta, Meşale’nin şahsında tüm tutuklu gazeteciler, HDP’li ve diğer devrimci, demokrat, yurtsever aktivist ve politikacılar gündeme getirilecek, durumları hakkında kamuoyu oluşturulacak.

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

Back to Top ↑