Sömürgecilik

Published on Nisan 4th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

ABD’ye karşı üçlü zirve- Özcan Bozoğlu

Kürdistan’da her gün dengeler değişirken uluslararası güçlerde zaman zaman karşılıklı gövde gösterisinden vaz geçmiyorlar.

Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşdan bu yana İŞİD’e karşı mücadelede motor güç olan YPG- YPJ öncülüğünde süren mücadele tam 5 yıl oldu. Bu eksende Kürtlerin etrafında dönen uluslararası güçler ise büyük bir destek oldular. Ancak Ortadoğu politikasında ise at izi, it izi birbirine karışmış bir durumda. Süper güç olan ABD ve Rusya ise karşılıklı kozlarını Kürtler üzerinde çekmeye başladı. Düne kadar Kürtlere destek veren Rusya, Efrin kanton yönetiminin Kürtlerden alınması için Türkiye ile anlaştı.Bu nedenden dolayı geri çekildi ve hava sahasını Türkiye’ye açtı. İki ay’a yakın bir sürede gece gündüz tüm teknik donanımlarıyla saldıran Türk ordusu, Efrin’e bayrağını dikerek YPG- YPJ ile şehir savaşına girdi.

Şehri terk etmeyen Kürt güçleri türk ordusuna karşı halen Efrîn’de savaşmaktadır.

2017’de Astana’da görüşen üçlü bugün Ankara’da bir araya geldiler. Üç liderin açıklamasında, Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne sadece Kürtlere ait olmayan kuvvet yapısına bir olduklarını yinelediler.

Ancak Erdoğan’nın teklifi, yıkılan yerlere Türk inşaat firmalarıyla tekrardan onarma teklifi geldi.
Haksızca gasp edilen Efrin’de bir çok yeni yapılmış Silahlar denendi ve bugünde Türkiye odaklı inşaat sektörlerine ihale çıkmış bulunmaktadır.

Efrîn gasbındandan sonra CB Erdoğan, ABD Askerlerini Münbiç’de çıkmasını istedi. Bunu Kabul eden Trump, Ankara’da gerçekleşen üçlü zirvesinin ardından ABD diş işler kaynaklı bir açıklama da “ Münbiç’ de geri çekilme uzun zaman alır” diyerek Türkiye’ye üçlü zirveden kaynaklı kısa mesaj verdi.

Efrîn sonrası Münbiç ve Şengal’a gö koyan Erdoğan her konuşmasının başında tehditler savurmaktaydı. Geçtiğimiz günlerde Şengal’den ayrılan PKK yönetimi Peşmergeye devir etti. Sputnik’in haberine göre “Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Daire Başkanı Sergey Rudskoy, YPG kontrolündeki Münbiç, Suriye Ordusu’na deviredileceğini” söyledi

İncirlik üssündeki birliklerini alternatif bir yere kaydırmaya çalışan Trump, her ne kadar Rusya ile karşı karşıya gelmemek istese de ileriye dönük olabilecek olasılıklara karşı önlemini almayı ihmal etmiyor.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑