Kuzey Amerika

Published on Kasım 22nd, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

ABD’den Erdoğan’a: Saçmalama, pişman olursun!

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, ‘Rıza Sarraf davasını Türkiye’ye karşı ABD’nin bir tezgahı’ olarak niteleyen Erdoğan’a ve ’15 Temmuz darbe girişimini ABD tezgahladı’ suçlamalarına ‘saçmalama, pişman olursun’ yanıt verdi.

Sözcü Heather Nauert günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, Washington’un Türkiye’de darbe planladığı yolundaki iddiaların ‘saçmalık’ olduğunu ileri sürdü. Nauert’in, ‘söylediklerinizden sonra pişman olursunuz’ diye de tehditkar bir dil kullanması da dikkat çekti.
‘Saçmalık’…
​Brifingde bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Nauert, “Biz Türkiye’den aynı hikayeyi daha önce de duyduk. Hepsi aynı hikaye. Önceki açıklamamı tekrarlayacağım. Bizim Türkiye’ye karşı bir darbe girişimi içerisinde olduğumuz iddiası saçmalık. Konuyla ilgili sorularınızı (ABD) Adalet Bakanlığı’na iletmenizi öneririm” diye konuştu.
‘Pişman olurlar’…
Ülkeler arasındaki ilişkileri evliliklere benzeten Nauert, “bu ilişkilerin zaman zaman iniş-çıkış yaşayabilir” şeklinde konuştu. Sputnik’in bildirdiğine göre Erdoğan’ın sözleriyle ilgili olarak Nauert’in, “Bazı kişiler söyledikleri sözler hakkında daha sonradan pişmanlık duyarlar” demesi dikkat çekti.
‘Üzülürsün’…
Sözcü, “Bir gün iyi, bir gün kötü olabilir. Biri bir şey söyleyebilir, sonra söylediğinden üzüntü duyabilir” dedi ve Türkiye için “bir NATO üyesi, Amerika’nın değerli bir müttefiki, ilişkilerimiz güçlü” ifadelerini kullandı.
‘ABD kumpas kurdu’ demişti
Tayyip Erdoğan, ABD’de tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın İran’a yönelik ambargoyu delme suçlamasıyla yargılandığı davaya ilişkin, “Türkiye’ye kumpas davası” nitelemesini yapmıştı. AKP hükümeti sözcülerinin bazıları 15 Temmuz Darbe girişimini açıkça ABD’nin planladığını dile getirmişti.

 

 

 

Kaynak: demokrasi44


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑