ABD Savunma Bakanı Carter, Rusya'nın hem Suriye'de siya..." /> ABD Savunma Bakanı: Rusya ile görüşmeye hazırız.

Genel

Published on Eylül 25th, 2015 | by Avrupa Forum 1

0

ABD Savunma Bakanı: Rusya ile görüşmeye hazırız.

 

ABD Savunma Bakanı Carter, Rusya’nın hem Suriye’de siyasi çözüm hem de IŞİD’in yenilgiye uğratılması hedeflerine dönük eş zamanlı çaba içerisine girmesi halinde Moskova ile işbirliği alanları bulabileceklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltora ile görüşmesinin ardından, düzenlenen ortak basın toplantısında bir soru üzerine, geçen hafta Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesini yaptığını hatırlattı. Rusya’nın hem IŞİD’in yenilgiye uğratılması hem de Suriye’de siyasi çözüm ihtiyacına yönelik arzuyu paylaşması gerekliliği üzerinde durulduğunu aktaran Carter, bu iki hedefe yönelik çabaların eş zamanlı yürütülmesi gerektiğini, mantıklı olanın bu olduğunu kaydetti. Carter, şöyle devam etti:

“IŞİD’in yenilgiye uğratılması için çabalarken, bir yandan da siyasi bir çözüm için gayret göstermemek, IŞİD’in temelinde yatan türden aşırılığı beslemek anlamına gelir ve eğer Rusya’nın görüşü buysa, bu bir çelişkidir. Bu çelişkiden çıkmanın yolu da bu iki hedef üzerinde paralel çaba yürütmektir ve bu temelde, siyasi ve askeri adımın paralel ilerlediği bir yolu Rusya ile görüşmeye hazırız. Ancak bu, beraberinde siyasi bir geçişin eşlik bir ettiği bir kulvarda mümkündür çünkü aksi bir durum, daha önce dediğim gibi, IŞİD’in yenilgisine yol açmaktan ziyade IŞİD fenomenine benzin dökmektir. Hem siyasi hem askeri kulvarda (Rusya’nın) niyetleri hakkında onlarla görüşeceğiz. Ancak bu iki kulvarın paralel ve eş zamanlı ilerlemesi kritik önem taşıyor.”

‘SURİYE’DEKİ İÇ SAVAŞA BENZİN DÖKMEKSE…’

Carter, “Rusya’nın Suriye’deki sorunlar ve şiddetin kızışmasına katkıda bulunmasının bir yolu, Esad’ın tüm düşmanlarına ayrım gözetmeksizin saldırması olur ve hem siyasi kulvar hem de IŞİD karşıtı kulvarda eş zamanlı çaba göstermeleri gerektiğini söylerken de tam olarak bunu demek istiyorum. Mantıklı olan yol bu ve böyle bir yolda iş birliği alanları bulabiliriz. Ama söz konusu olan Suriye’deki iç savaşa benzin dökmekse bu bizim bakış açımızdan elbette yapıcı olmaz” diye konuştu.

Bakan Carter, bir başka soru üzerine de ABD ve Rusya’nın Suriye’deki çıkarları çakışsa bile ABD’nin Ukrayna’ya verdiği destekte bir değişiklik olmayacağının altını çizdi.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/abd/20150925/1017960426.html#ixzz3miQ4SbWo

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑