ABD Savunma Bakanı Jim Mattis: İyi, madem IŞİD gitti, o zaman..." /> ABD: IŞİD gitti diye Suriye'den çekilecek değiliz


Suriye

Published on Haziran 8th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

ABD: IŞİD gitti diye Suriye’den çekilecek değiliz

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis: İyi, madem IŞİD gitti, o zaman hadi biz de çekilelim’ diye düşünecek değiliz.

Yapmanız gereken, yerel yönetim meclislerini desteklemek. Yerel güvenliği destekleyeceksiniz, ki siz çekildiğinizde onlar (IŞİD) hemen geri dönmesin. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Amerikan askerlerinin IŞİD’in yenilmesi sonrası Suriye’den hemen çekilmeyeceğini söyledi. Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenleyen Mattis, ”’İyi, madem IŞİD gitti, o zaman hadi biz de çekilelim’ diye düşünecek değiliz” çıkışını yaptı.

Mattis’in açıklamasında, ABD’nin IŞİD’e karşı destek verdiği Suriyeli Kürtlere mesaj da dikkat çekti. ABD Savunma Bakanı, ”Yapmanız gereken yerel yönetim meclislerini desteklemek, yerel güvenliği destekleyeceksiniz ki siz çekildiğinizde onlar (IŞİD) hemen geri dönmesin” diye konuştu. IŞİD’e karşı operasyonların devam edeceğini ve tekrar güçlenmesinin engelleneceğini dile getiren Mattis, “Tüm dünyada IŞİD’i yok etmek için kararlı çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre Mattis, ‘ABD’nin Esad rejimiyle savaşma ihtimalinin bulunup bulunmadığı’ sorusunu da “Biz IŞİD’le savaşmak için Suriye’deyiz. Bunu birçok kez açık bir şekilde dile getirdik” diye yanıtladı. ABD’li bakan, NATO’nun üye ülkelere yönelik tehditlere karşı caydırıcılığını güçlendirdiğinden de söz edip “Ortak güvenliğimize yönelik tehditler azalmadı. Güneyde IŞİD, doğuda ise artan Rus agresifliği ve hibrit tehditler varlığını sürdürüyor” diye konuştu.

Mattis, NATO toplantısında Savunma Bakanı Nuretttin Canikli ile yaptığı görüşme hakkında da açıklama yayımladı. Pazartesi günü ABD-Türkiye Dışişleri Bakanlarının YPG’nin Menbiç’ten çekilmesine ilişkin yol haritasını onaylamasına da atıf yapılan açıklamada şöyle denildi: ”Mattis, Türkiye’nin güvenlik endişelerine karşılık verecek şekilde Menbiç’te sürdürülebilir uzun vadeli düzenleme geliştirmek için Suriye’de yürütülen iki taraflı çabaları övdü.” Kaynak: gazeteduvar.com.tr

 


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑