Kuzey Amerika

Published on Eylül 30th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

ABD, AKP hükümetini yalanlıyor: Silah satışında rekor artış!

ABD Kongresi’ne sunulan rakamlar, ABD’nin Türkiye’ye silah ambargosu uyguladığını iddia eden hükümet üyelerini yalanladı.

Milli Savunma Bakanı Canikli’nin ABD şirketlerinin Türkiye’ye örtülü olarak silah ambargosu uyguladığı yönündeki sözlerin aksine Trump hükümeti, Ankara’ya 2016 yılına oranlar 4 katı fazla silah sattı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin, birçok Alman ve ABD şirketinin Türkiye’ye örtülü olarak silah ambargosu uyguladığı yönündeki açıklamalarının aksine Trump hükümeti döneminde, Ankara’ya silah satışında rekor kırıldı. Amerikan tedarikçiler Donald Trump hükümetinin ilk yılında Türkiye’ye 2016 yılına oranla neredeyse 4 kat fazla ticari silah satışı gerçekleştirdi.

94 MİLYONDAN 454 MİLYON DOLARA ÇIKTI

Amerikan Kongresi’ne bildirilen rakamlara göre 2017 yılının ilk 8 ayında Amerikan tedarikçilerin sadece Türkiye ile yaptıkları doğrudan ticari silah ticareti 454 milyon dolardan fazla. Bu rakam 2016 yılının aynı zaman aralığında sadece 94 milyon civarlarında kalmıştı. Trump dönemindeki silah satışı, Obama’nın son senesini 4’e katlamış durumda.

Kaydedilen bu alışverişin büyük bir bölümünün F-15 ve F-16 benzeri hava araçlarında kullanılacak motor destekleriyle ilgili olduğu belirtildi. (MA – Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑