Genel

Published on Haziran 11th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Aargau SYKP ve Karadeniz Gençliği Kazım Koyuncu’yu andı

İsviçre Aargau Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) örgütü ve Karadeniz Gençliği Kazım Koyuncu’yu anmak için bir piknik düzenledi. 10 Haziran 2018 Pazar günü gerçekleştirilen etkinlikte Kazım Koyuncu’nun hayatı, mücadelesi ve temsil ettiği değerler üzerine konuşmalar yapıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan SYKP Aargau meclisi üyelerinden Cemal Kablan, anma etkinliği Kazım Koyuncu şahsında yapılıyor olsa da Nazım Hikmet’İ, Ahmet Arif’i, Cigerxun’u da unutmadıklarını, onları da saygıyla andıklarını belirterek konuşmasına başladı.  Kazım Koyuncu’nun Karadeniz’de barışı, emeği ve devrimci değerleri temsil ettiğini söyleyen Kablan, Kazım’ın halklar arasında siyasi partilerden daha etkili bir barış ve kardeşlik köprüsü kurduğunu vurguladı.

Cemal Kablan’dan sonra Karadeniz Gençliği adına söz alan Erhan Çalparmak ise Karadeniz halklarının büyük bir asimilasyonla yüzyüze olduğunu vurgulayarak Kazım Koyuncu’nun bu asimilasyonun durdurulması ve halkların kültürel değerlerine, kimliklerine sahip çıkması hususunda çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Karadeniz’de sadece kimliklerin ve kültürlerin değil, doğanın da talan edilmekte olduğunu söyleyen Çalparmak, HES’lerden Nükleer santrallere, Yeşil yol’dan sahil yoluna ranta dayalı doğa düşmanı politikaların Karadeniz’i mahvetmekte olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Kazım Koyuncu’nun hayatını konu alan bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Etkinlik horonlar, halaylar ve sohbetlerle devam etti. Son olarak ise içinde bulunulan seçim sürecinde HDP’nin önemine vurgu yapılan ve tüm ilişkilerimizi HDP’ye oy vermeye yönlendiren bir çalışma çağrısı yapılarak İsviçre’deki seçim süreciyle ilgili teknik bilgiler verildi.

AF Haber Merkezi

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑