Avrupa

Published on Mart 5th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

AABK: İhanetçi Alevi dedeleri Yezid sofralarında

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) yazılı bir açıklama yaparak Diyanet işleri Başkanlığı’nın, “Nevruz ve Hıdırellez” görevlendirmesi adı altında yurtdışına Alevi dedeleri göndermesini eleştirdi ve bu kirli görevi kabul eden dedeleri de “ihanetçi” olarak nitelendirerek kınadı.

AABK’nın konuya ilişkin açıklamasının tam metni şöyle:

Pir Sultan’ın köpeklerinin dahi ellerinden yemek yemediği Hızır Paşa sofralarında, maalesef günümüzde sözümona bazı Alevi kanaat önderleri olarak adlandırdıkları dedeler kursaklarını doldurmaya çabalıyorlar.

Geçtiğimiz haftalarda Diyanet işleri Başkanlığı, Nevruz ve Hıdırellez görevlendirmesi adı altında yurtdışına Alevi dedeleri göndermiştir. Bu ihanetçi Alevi dedeleri, Avusturya, Almanya, Fransa ve Hollanda da görev yapmak için bulunmaktadırlar.

Nevruz ve Hıdırellez için diyanet işleri Başkanlığı dış ilişkiler genel müdür Vekili Abdullah Gümüşsoy tarafından Tunceli müftülüğüne bir yazı gönderilir.

Yazıda, “aşağıda bilgileri yazılı olan uzmanların yurtdışında görevlendirilmeleri ilgili olurla uygun görülmüş olup kendilerine hizmet pasaportu tanzim edilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim” ifadelerine yer veriliyor.

Tunceli müftüsü Zafer Güneş ise Basın yoluyla, dedelerimizi Avrupa ya kanaat önderi olarak gönderdik diye kamuoyuna duyuruyor.

Acı olan ve ihanetçi yanı ise, bu hazırlıkların içerisinde Tunceli Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü yayma ve yardımlaşma derneği cemevi’nin de bulunması. Yurtdışına gönderilecekleri belirlemek için Tunceli’de mülakat yapılıyor ve mülakat ise tartışmalara neden oluyor. Anlaşamadıkları tek mesele ise Tunceli’den seçilen dedeler arasında 16 yaşındaki Direnç Gül’ün olması. 16 Yaşındaki Gül, Almanya Stuttgart’ta görev yapmak için görevlendiriliyor.

Sözde Alevi temsilcilerinin katıldığı sınavda, Tunceli Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü yayma ve yardımlaşma derneği cemevi başkanı Ali Ekber Yurt’un, kabul etmediği tek fark ise, bu yaştaki bir çocuğun dede sıfatıyla yurtdışına gönderilmesi doğru değildir diye tepki koyması. Ancak Gül yine de listeye alınıyor. Beş kişilik listede İsmail Topaloğlu Viyana, Mutlu Tunç Stuttgart, Direnç Gül Stuttgart, Ali Düzgün Çelik Paris ve Ceyhan Uğurcan Aşkın da Hollanda’ya 14.02.2018 tarihinden itibaren görevlendirilmiştir.

AABK olarak, bu ihanet çetesine ortak olan başta Tunceli Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü yayma ve yardımlaşma derneği cemevi başkanı Ali Ekber Yurt ve yöneticilerini, Hızır Paşa sofralarından kendilerinin ve çocuklarının kursaklarını doldurmaya çabalayan bu gri Pasaportlu çakma dedeleri şiddetle kınıyor, kurumlarımıza veya üyelerimizin kendi evlerine sokulmaması konusunda uyarıyoruz.

Bunlara çanak tutanlar bilsin ki, o ihanet tayfasının bir parçasıdırlar ve bundan sonra öyle anılacaklardır.

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

5 Mart 2018

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑