Alevilik

Published on Eylül 12th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

AABF, Erdoğan için verilen davete katılmayı reddetti

Almanya’da Erdoğan ve eşi onuruna verilecek olan resepsiyona davet edilen Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, resepsiyona katılmayacağını söyledi.

Merkezi Köln’de bulunan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)’nun Başkanı Hüseyin Mat, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Bellevue Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna vereceği resepsiyona davet edildiğini ancak katılmayacağını açıkladı.

Mat, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada resepsiyon yerine 28 Eylül’de Aleviler tarafından düzenlenecek Erdoğan’ı protesto yürüyüşüne katılacağını ifade ederek “Almanya Cumhurbaşkanı tarafından davet edilmek güzel bir şey. Ancak bizim için gerekçe önemli. Resepsiyona katılmak demek Erdoğan’ın meşruiyetini kabul etmek demektir. Resepsiyon yerine alanlarda olacağız” dedi.

2012 yılında Almanya’nın Bochum kentinde gerçekleşen mitingten bu yana Erdoğan’ı Almanya’ya her gelişinde Aleviler olarak protesto etme kararı aldıklarını ifade eden Mat, “Erdoğan’ı protesto etmek için 28 Eylül’de Berlin’de olacağım” dedi.

ALMAN HÜKÜMETİNE SİTEM

Mat ayrıca Alman hükümeti tarafından Erdoğan’ın kırmızı halı ile karşılanmasını sert bir biçimde eleştirerek şunları söyledi: “Haziran seçimlerinden önce AKP hükümeti ve Erdoğan Almanya’ya Nazi benzetmesinde bulundu. Alman gazeteleri Erdoğan hakkında diktatör benzetmesi yaptı. Son bir- iki ay içinde ne oldu da ilişkiler bu seviyeye geldi. Erdoğan’ın kırmızı halı ile karşılanmasını Aleviler olarak doğru bulmuyoruz. Türkiye’de demokrasinin kesintiye uğramasında Almanya’nın sorumluluk almasını istemiyoruz. Her devletin bazı çıkarları vardır. Ancak bu çıkarlar uzun vadede olumsuz sonuçlara yol açabilir.”

RESMİ TÖRENLE KARŞILANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya’ya ziyarette bulunacak. Erdoğan ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelecek.

Erdoğan 28 Eylül’de Steinmeier tarafından askeri törenle karşılanacak ardından da onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak. Erdoğan ve Merkel arasındaki görüşmelerin gündemi konusunda Türk tarafıyla “yakın istişare” içinde olunduğu belirtiliyor.

Süheyla Kaplan / Artı Gerçek

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑