Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr..." /> Ukkrayna: Poroşenko'dan 'Rusya'yı temel tehdit' gösteren askeri doktrinine onay


Genel

Published on Eylül 25th, 2015 | by Avrupa Forum 1

0

Ukkrayna: Poroşenko’dan ‘Rusya’yı temel tehdit’ gösteren askeri doktrinine onay

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko, ülkenin yeni askeri doktrinine onay vererek uygulamaya koydu. Yeni doktrine göre, Ukrayna için temel askeri tehdit olarak Rusya gösteriliyor. Ayrıca Ukrayna’nın tarafsızlık statüsünden vazgeçtiği ve NATO üyeliğinin amaçlandığı teyit ediliyor.

Ukrayna’nın yeni askeri doktrininde, “Ukrayna topraklarının bir bölümünde devam eden işgal ve Ukrayna’ya karşı geniş kapsamlı askeri güç kullanma olasılığı dikkate alınarak Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın askeri karşıtı ve askeri alanda Ukrayna’nın ulusal güvenliğine en büyük tehdit olarak belirlenmiştir” deniliyor.Doktrinde, Rus gizli servisleri ülkedeki durumu istikrarsızlaştırma amacıyla istihbarat ve sabotaj faaliyetini etkinleştirmekle suçlanıyor.

 

Ayrıca Ukrayna’nın tarafsızlık statüsünden vazgeçtiği ve NATO rotasına geri döndüğü teyit ediliyor.Metinde, “Ukrayna’nın egemenliği ile toprak bütünlüğünün sağlanması için temel koşul, ulusal güvenlik sistemini Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine uygun düzeye kadar reform edilmesidir” ifadesi yer alıyor. Ayrıca Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Batı standartlarına göre geliştirilmesi ve NATO üyesi ülkelerin silahlı kuvvetleriyle işlerliğinin sağlanmasının amaçlandığı belirtiliyor.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/avrupa/20150924/1017957530/porosenko-ukrayna-rusya-nato.html#ixzz3miSjD1EE

 

 

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑