Kadın

Published on Mart 11th, 2018 | by Avrupa Forum 11

0

8 Mart etkinliğinde Afrin dayanışması

Ulm’da bir araya gelen HDK-Ulm Kadın Meclisi Girişimi, SKB, Partizan, SYKP Avrupa Kadın Meclisi, TJK-E, MLPD, ADKH ve Yeni Kadın’dan oluşan Ulm Demokratik Kadın Platformu, bugün 8 Mart Kadınlar Günü Gecesi gerçekleştirdi. Yüzlerce kişinin katıldığı gecenin geliri Afrin’e bağışlandı.

(FOTO GALERİLİ)

AF (Ulm)
Geçtiğimiz perşembe günü, 8 Mart’ta gerçekleştirilen ortak mitingten sonra, bugün de, Ulm Demokratik Kadın Platformu (HDK-Ulm kadın Meclisi Girişimi, SKB, Partizan, SYKP Avrupa Kadın Meclisi, TJK-E, MLPD, ADKH ve Yeni Kadın) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir gece düzenledi. Kadın, erkek yüzlerce kişi, Ulm’da ilk kez gerçekleştirilen ortak Kadınlar Günü etkiliğine katılarak Afrin halkıyla da dayanışma içerissinde olduğunu gösterdi. 250-300 kişinin sığabildiği salonun dışında da yüze yakın kişi birikti.

Gecenin de ana temasını kadın özgürlüğü ve Afrin oluştururken, özellikle de “Jin Jiyan Azadi” (Kadın, Yaşam, Özgürlük) ve “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları sürekli atıldı. Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret’in de konuşmacı olarak katıldığı, zengin içerikli Ulm / Kuhberg’teki spor kulübünün salonunda gerçekleştirilen etkinliğinin geliri, Afrin için yardım kampanyasını sürdüren Kürt Kızılayı’na (Heyva Sor a Kurdistanê) Ulm’da verilecek.

Gece tertip konuşmasının yaptığı açılış konuşmasından sonra, kadın platformu adına da bir konuşma yapıldı. Başta kadınlar olmak üzere, demokrasi, barış, özgürlük ve devrim mücadelesinde yitirilen  tüm devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Etkinlikte, HDK-Ulm adına da bir konuşma yapılırken, zorla görevden alınan ve yerine kayyum atanan Cizre’nin HDP’li Belediye Eş Başkanı Leyla İmret’in Kürtçe ve Türkçe olarak yaptığı konuşması sık sık “Jin Jiyan Azadi” sloganıyla sürekli kesildi.

Dayanışma amacıyla karşılıksız olarak gelen sanatçı ve gruplarınla gerçekleştirilen gecenin programı şöyledi: Stuttgart Tohum Kültür Yeni Kadın Korosu, Şiir Dinletisi, Nürnberg Dialog e.V. Kadın Erbane Grubu, Halk Sanatçısı Seher, Grup Yorum Solisti Tülay, Sanatçı Murat Özdemir, Slayt Gösterisi…

Ulm’da ilk defa düzenlenmiş olması bakımından da, büyük beğeni toplayan 8 Mart etkinliğine katılanlar da büyük bir moralle ve mücadeleye devam mesajıyla ayrıldı.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑