Göçmenlik

Published on Aralık 4th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Solothurn’daki yangında yaşamını yitiren 7 ilticacı anıldı

Geçtiğimiz hafta İsviçre’nin Solothurn kentinde çıkan yangında üçü çocuk yedi ilticacı yaşamını yitirmişti. Solothurn Kültür ve Dayanışma Derneği ve Bern Kutüsch 4 Aralık 2018 Akşamı yaşamlarını yitiren ilticacıların evinin önünde bir anma düzenleyerek İsviçre devletinin her geçen gün daha da kötüleşen mülteci politikalarına dikkat çekti.

Kutüsch adına konuşan Semih Özgüler her yeni düzenleme ve kesintiyle ilticacıların daha sağlıksız ve güvencesiz bir yaşama mahkum edildiğine dikkat çekerek, ilticacıların bu politikaların bedelini canlarıyla ödemek zorunda olmadığına vurgu yaptı. Özgüler, Hükumetin iltica politikalarının sonucu olan kesintilerle güvenliksiz, sağlıksız barınma ve yaşamlara mahkum edilen ilticacıların hem kamplarda hem de yaşamak zorunda kaldıkları evlerde insanca olmayan koşullara maruz bırakıldığına vurgu yaptı. Yangın/duman alarmı olmayan evlerde ancak ilticacıların yaşadığına dikkat çeken Özgüler üçü çocuk yedi kişinin yaşamlarını yitirmelerinden insani olmayan göçmen politikalarını yasalaştıranların sorumlu olduğunu söyleyerek bu katliamın sorumluları yargılanan kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

Solothurn Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Dursun Erdoğan’da yaşamlarını yitirenleri anarak başladığı konuşmasında kapitalist-emperyalist politikaların insanları yerlerinden, yurtlarından ettikleri yetmiyormuş gibi iltica ettikleri ülkelerde de ölümlerle karşı karşıya getirdiğine vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi.

İGİF adına konuşma yapan Gülderen Sevim ise bu cinayetlere karşı sessiz kalmanın yeni ölümlerin önünü açacağını belirterek, sorumluların mutlaka hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Anma, organizasyon adına okunan Almanca basın açıklamasından sonra sona erdi

Okunan Almanca bildirinin tam metni şöyle:

Warum mussten 7 Menschen sterben?

Sichere und gesunde Wohn-und Lebensbedingungen für Flüchtlinge

Sieben Menschen starben in der Nacht auf Montag beim Brand in der Solothurner Wengistrasse, darunter eine ganze Familie aus Eritrea. Drei der Toten sind Kinder, zwei überlebten nur, weil ihre Mutter sie im vierten Stock aus dem Fenster warf – bevor sie selbst erstickte.

Dieser Brandfall in Solothurn zeigt wieder, dass es Missstände bei den Unterkünften für Flüchtlinge gibt.

Gemäss Zeitungsberichten, war das Haus sanierungsbedürftig – der Brandschutz entsprach nicht den geltenden Standards. Offenbar verhinderte das Treppenhaus ihre Flucht: Kein Fenster oder ein leistungsstarker Rauchabzug verhinderte, dass es sich in kurzer Zeit mit Rauch füllte, kein Rauchmelder schlug Alarm. Laut dem Brandschutzexperten Roland Hürzeler sind heute in geschlossenen Treppenhäusern automatische Rauchabzüge und dichte Türen üblich. «Nur bei Sanierungen müssen Liegenschaften aufgerüstet werden.»

Viele Flüchtlinge kommen aus Kriegsgebieten, erlebten Folter, sind traumatisiert und suchen nach einem sicheren Ort. Erreichen Flüchtlinge ihr Ziel- oder Aufnahmeland, muss ihnen ein menschenwürdiges Leben gesichert werden. Dazu gehören auch Unterkünfte. Es kann nicht akzeptiert werden, dass die 10-15 Flüchtlinge in einem 4-5 Zimmer Haus wohnen, das sanierungsbedürftig ist.

Das Staatssekretariat für Migration muss seine Pflicht wahrnehmen und in der Schweiz lebenden Flüchtlinge sichere und gesunde Wohn-und Lebensbedingungen gewährleisten.

Anmaya Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Solothurn Alevi Kültür Merkezi, Solothurn Kürt Toplum Merkezi de katıldı.

 

AF Bern

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑