İnsan Hakları

Published on Kasım 2nd, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Hatimoğulları Adıyaman’ın elektriksiz Hamzalar – Hasanlar köyünü meclise taşıdı

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları 2018 yılında hala elektiriği olmayan Gölbaşı Hamzalar Köyü Hasanlar Mezrasının durumuyla ilgili, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması talebiyle  mecliste bir soru önergesi verdi.

Gölbaşı’na 24 Kilometre uzaklıktaki Hamzalar köyüne bağlı Hasanlar Mezrasında yaşayan köylülerin elektrik olmadan yaşamlarını devam ettirmeye çabaladıkları geçtiğimiz günlerde yerel ve ulusal basına yansımıştı.

Yıllardır köylerine elektrik getirmek için uğraşmalarına rağmen olumlu bir sonuç alamadıklarını belirten Hamzalar Köyü Muhtarı Asaf Geçeci durumu şöyle izah etmişti:

Hamzalar Köyü Muhtarı Asaf Geçeci

Bu çağda elektrik hakkımız olmalı

“Bulunduğumuz bölge Hamzalar köyüne bağlı Hasanlar Mezrası. Yıllardır uğraşmamıza rağmen mezramıza elektrik getirememekteyiz. Devletimizin elektrik için bizden istediği bütün evrakları ilgili makamlara sundum. Bölgeye bakan elektrik kurumunun bölge müdürlüğüne de ilettim. Son 2 yıldır ne bana nede Gölbaşı’nda ilgili herhangi bir makama bu konuda herhangi bir bilgi verilmedi. Bu sorunumuzun bir an önce çözülmesini yetkili makamlardan ve ilgililerden beklemekteyiz.

Burada 8-10 çocuğumuz okula gidiyor. Gaz lambasıyla ders çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu çocuklar buradan Hamzalar Köyüne oradan da Gölbaşı’na taşımalı eğitim yapıyorlar. Burada elektrik olmadığı için bu çocuklar Hamzalar köyünde birilerinin yanında kalmak zorunda kalıyorlar, ailelerinin yanına gelemiyorlar, hafta sonu buraya geliyorlar. Mezramızın yolu bozuk olduğu için minibüsler buraya gelmek istemiyorlar.

Burada toplam 9 hane yaşıyor. Yaz-kış burada kalıyorlar. Bu mezra en az 150 yıllık mezradır. Hamzalar köyüne elektrik geleli 35 yıl olmuş, ancak Hasanlar mezrası elektrikten mahrum bırakılmış. Son 4 yıldır da ben bu konu ile uğraşmaktayım. Konudan ilgili makamların, siyasetçilerin ve bürokratlarımızın tamamının haberi var. Milletvekillerimizde haberdar. Elektrik müracaatımız sırasında benden istenen evrakları tamamlamak için ilgili kurumların tamamına gittim ve tamamından buraya memurlar getirdim. Hepsinin elektrik getirilmesiyle ilgili olumlu olarak tuttuğu raporlar mevcut. Bunların tamamını Adıyaman Valiliğine, İl Genel Meclisine sunduk.

Daha sonra Adıyaman Valiliği bunları AKEDAŞ Bölge Müdürlüğüne gönderdi. 2 yıl oldu. Şu ana kadar AKEDAŞ herhangi bir bilgi vermedi. Bu güne kadar sonucu bize bildirmeleri gerekirdi. Ne istedilerse yaptım. Elektrik istiyoruz. Yol istiyoruz. Buradaki vatandaşların da yaşadığımız bu çağda bunlara hakları vardır sanıyorum.”

Hatimoğulları sordu

Kendisine ulaşan köylülerin talebi üzerine konuyu yeniden gündeme taşıyan HDP Adana Milletvekili Hatimoğulları’nın cevaplanması talebiyle Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sorduğu sorular ise şöyle:

  1. Mezraya elektrik bağlanması için ilgili kurumlar herhangi bir çalışma yürütmekte midir? Yürütmekteyse, bu çalışmalar hangi aşamadadır?
  2. Konuyla ilgili gerekli başvuru işlemlerinin yerine getirilmesine, ilgili kurumlardan olumlu rapor alınmasına, konunun İl Özel İdare’den ve İl Genel Meclisi’nden olumlu geçmesine rağmen; neden halen mezraya elektrik bağlanmamıştır, konuyla ilgili vatandaşlara herhangi bir cevap verilmemiştir?
  3. AKEDAŞ Kahramanmaraş Bölge Müdürlüğü’ne sevk edilen konu, Kuruma sorulduğunda “yeterli bütçemiz yok” cevabı alınmıştır. Bu iddia doğru mudur?
  4. Yıllardır vatandaşların elektrik sorununun çözülmesi için çaba göstermesine rağmen, 700 metre kadar uzaklıkta olan elektrik kaynağından neden yerleşim yerine halen elektrik getirilmemiştir?
  5. Bakanlığınızın benzer durumdaki köyler ve mezralar için çalışması var mıdır? Elektrik yoksunluğu konusunda ilgili kurumlar tarafınızca denetlenmekte midir?

Konunun takipçisi olacağını belirten Hatimoğulları soru önergesine verilecek yanıta göre Hasanlar Köyü sakinleriyle görüşerek ne yapacaklarını birlikte belirleyeceklerini duyurdu.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑