Dünya

Published on Ekim 14th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

6 bilim insanı Mars şartları altında 8 ay yaşadı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve dünyanın en büyük yanardağı olan Mauna Loa’nın zirvesi yakınlarında Mars deneyi gerçekleştirildi. Hawaii eyaletinde 2 bin 500 metre yükseklikteki dağda 8 ay boyunca “Mars’ta yaşam simülasyonu”na katılan altı bilim adamı, deneyi başarıyla tamamladı.

NTV’nin haberine göre, ABD Uzay ve Havacılık Dairesinin (NASA) fon sağladığı deneyde , 4 erkek ve 2 kadın bilim insanı yer aldı. Ocak ayından bu yana devam eden 5’inci deneyinde uzun süreli uzay görevlerinin astronotlarda ne gibi psikolojik etkileri olabileceği ele alındı. Bilim yetkilisi Samuel Paylor, simülasyonda kazanılan bilgilerin, gelecekte yapılacak Mars ve uzay keşiflerine katkı sunacak olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Deneyde yer alan biyolog Joshua Ehrlich de taze sebze yetiştirmeyi başardı. Ehrlich, havuç, biber, Çin lahanası, hardal otu, kırmızı turp, domates, patates, maydanoz ve keklik otu yetiştirdiğini belirtti.
Hawaii Üniversitesi’nde görevli Profesör Kim Binsted, deney süresince bilim insanlarının, yaşam alanlarında ses seviyelerini ve diğer insanlara yakınlıklarını ölçen özel tasarlanmış sensörler giydiğini söyledi. Binsted, bu sensörlerin kişilerin birbirlerinden kaçınmalarını ve tartışma esnasındaki durumlarını algılayabildiğini ifade etti.
Çalışmada ayrıca, ekibin stresle başa çıkması için sanal gerçeklik cihazıyla kendilerini farklı bir ortamda hissetmeleri sağlandı. Mauna Loa’da Ağustos 2016’da altı bilim adamı, bir yıl boyunca Mars’ta yaşam simülasyonuna katılmıştı. Deney, daha önce Rusya’da yapılan ve 520 gün süren simülasyondan sonra ikinci en uzun süreli “Mars’ta yaşam” denemesi olmuştu.

 

Kaynak: siyasihaber3.org

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑