Avrupa

Published on Ekim 25th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Hırvatistan’dan Nurettin Oral için Türkiye’ye iade kararı

13 Yıldır İsviçre’de ikamet eden ve politik mülteci olan Nurettin Oral geçtiğimiz haftalarda ziyaret için gittiği Hırvatistan’da gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Hırvatistan mahkemesi Türkiye’nin iade talebi üzerine düzenlenen İnterpol’ün kırmızı bülteninde arananlar listesinde olduğu gerekçesiyle Nurettin Oral’ın Türkiye’ye gönderilmesi kararını aldı.

AF Bern – Oral’ın İsviçre’deki yakınları ve demokratik çevreler tanınmış bir mülteci olan ve 13 yıldır İsviçre’de ikamet eden Nurettin Oral’ın iadesinin Cenevre Mülteciler sözleşmesine, uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek Hırvatistan devletine tepki gösterdi.

İsviçre Bern’deki Hırvatistan Konsolosluğu ve İsviçre Dışişleri Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenleyen demokrasi güçleri, Hırvatistan mahkemesinin kararının hukuk dışı olduğunu belirterek bu kurumlara konuyla ilgili bir dosya vermek istedi.

 

Hırvatistan konsolosluğu internet sitelerinde açık görünmesine rağmen kapıdaki görevliler konsolosluğun kapalı olduğunu belirterek, heyetin içeriye girmesine ve dosya vermesine izin vermedi. Heyet konsolosluğa iletilmek üzere dosyayı görevlilere teslim etti.

Hırvatistan Konsolosluğunun ardından İsviçre Dışişleri Bakanlığına giden heyet, İsviçre devletinin Nurettin Oral’a sahip çıkması gerektiğini belirten dosyayı yetkililere teslim etti.

Konuyu yakından takip eden İsviçre İnsan Hakları Ve Dayanışma Derneği (İİHD) sürecin takipçisi olduklarını belirterek Nurettin Oral’ın Türkiye’ye teslim edilmesi durumunda bunun bütün politik mülteciler açısından kötü bir yol açacağını ve mutlaka iadenin engellenmesi gerektiğini belirtti.

Dosyayı konsolosluğa teslim eden heyet ayrıca, bireysel olarak da Nurettin Oral’ın Türkiye’ye iadesine tepki gösterilebileceğine dikkat çekerek Hırvatistan Devleti’ne tepkilerini e-mail, mektup ya da fax yoluyla da iletebileceğini belirtti.

Hırvatistan Adalet Bakanlığı’ndaki ilgili birimin iletişim bilgileri şöyle:

Ministarstvo pravosuđa

Ulica grada Vukovara 49, 10 000 Zagreb
Tel:  01 371 40 00
Fax: 01 371 45 07
E-mail: [email protected]

 

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑