Almanya

Published on Mayıs 5th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

38. gösteride megafon öğretmendeydi

Gazeteci Meşale Tolu ve tüm gazetecilere özgürlük için yapılan Dayanışma Mitingleri’nin 38.si dün akşam gerçekleştirildi. Komite sözcüsünün gelememesi üzerine, Tolu’nun öğretmeni megafonu eline alarak, baştan sona etkinliğin konuşmalarını yaptı.

AF (Ulm)

Ulm’da “Meşale Tolu’ya özgürlük, tutuklu tüm gazetecilere özgürlük” diyenler 38.si düzenlenen Dayanışma Mitingi için Münster Katedrali önünde buluştular. Türkiye’de yargılanan Ulm’lu gazeteci Meşale Tolu’nun  geçen hafta, 26 Nisan’da  görülmesi gereken fakat 6 ay ertelenen mahkemesine dikkat çekilen mitingte, duruşmanın tam altı ay sonrasına, Ekim ayına ertelenmesi, insan haklarının hiçe sayıldığının bir göstergesi olduğu belirtildi.

Mitingte bir kez daha, Tolu’nun gazeteci olduğu ve gazetecilik yapmanın suç olmadığı vurgulandı. geçen hafta duruşması ertelenen Meşale Tolu, 8 aylık tutukluluk sonrası serbest bırakılmıştı. Tutuksuz olarak yargılanan Tolu’ya yurt dışı yasağı uygulanıyor.

Dünkü 38. hafta mitinginde de Tolu’nun çalıştığı ETHA Almanya muhabiri olan Adil Demirci, ETHA  Editörü Semiha Şahin ve ETHA çalışanı Pınar Gayip’in bu hafta da tutuklanmaları protesto edilirken, Türkiye’deki rejiminin özgür basın başta gelmek üzere, kendine alternatif olan ve düşünenleri tasfiye ederek tutuklayarak, olmazsa medya tekellerini satın aldırarak Türkiye’yi tutuklu gazeteciler ülkesine dönüştürdüğü vurgulandı, tüm gazetecilere özgürlük istendi.

Megafon öğretmende

            “Meşale Tolu’ya ve Tüm Gazetecilere Özgürlük” komitesinin sözcüsünün bu hafta etkinliğe katılamaması üzerine, megafonu Meşale Tolu’nun liseden eski öğretmeni aldı ve baştan sona mitingin konuşmasını, duyurlarını yaptı. Gösterinin sözcüsü olan emekli öğretmen Angelika Lanninger, 38 hafta boyunca, ara ara konuşma da yapıyordu. Bu kez megafonu tamamen eline alarak, mücadelede kararlılık örneği sergiledi. Lanninger, bir yıla yıkın süredir süren etkinliklerin tümünde yer aldı ve aktif çalıştı.

Meşale Tolu Komitesi’nden Cem Toprak’ın, bu gösterilerde görevlilerin “yeterli şekilde belirtilmediği” iddiasıyla görülen mahkeme sonucunda, bin 200 euroluk cezanın onanmasına da değinen  Lanniger “Bu bir yıldırma politikasıdır ve doğru bulmuyorum” dedi. (İki süren bu davanın mahkemsi üzerine, fotoğraflı geniş haberimizi pazartesi AF’de vereceğiz)

Tolu’nun öğretmeni, ailesi ve dostlarının katıldığı bu haftaki etkinliğe, ADHF, AGİF, HDK-Ulm, SYKP, Partizan Ulm, Sol Parti ve MLPD de katılarak destek sundu.

“Meşale Tolu ve Tüm Gazetecilere Özgürlük” mitingleri, her ayın ilk cuması gerçekleştirilmeye, aynı yer ve saatte devam edecek.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑