Ekonomi

Published on Temmuz 24th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

331 bin adet sahte euro banknot piyasadan çekildi

Avrupa Merkez Bankası yılın ilk yarısında 331 bin adet sahte euro banknotun dolaşımdan çekildiğini açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu yılın ilk yarısında 331 bin adet sahte euro banknotun dolaşımdan çekildiğini bildirdi.

ECB’den yapılan açıklamada, bu yılın ilk altı aylık döneminde 331 bin adet sahte euro banknotun dolaşımdan çıkarıldığı ve dolaşımdan çekilen sahte euro banknot sayısının 2016’nın ikinci yarısına kıyasla azaldığı kaydedildi.

Sahte banknotun ele geçme ihtimalinin çok düşük olduğu vurgulanan açıklamada, “Sahte banknotların sayısı, çok istikrarlı şekilde artan dolaşımdaki gerçek banknotların sayısına kıyasla çok düşük kalmaktadır.” denildi.

2016 yılında dolaşımdaki avro banknotlarının sayısının yüzde 7 ve değerinin yüzde 3,9 arttığı belirtilen açıklamada, şu anda piyasada toplamda 1,1 trilyon euroyu aşan 20 milyar adetten fazla euro banknot bulunduğuna işaret edildi.

2017’nin ilk çeyreği boyunca en fazla taklit edilenlerin 20 ve 50 euroluk banknotlar olduğu, bunların toplam sahte avro banknotların yüzde 85’ini oluşturduğu bilgisi paylaşılan açıklamada, sahte banknotların yüzde 96,7’sinin Euro Bölgesi ülkelerinde, yaklaşık yüzde 2,3’ünün Avro Bölgesi dışındaki Avrupa Birliği ülkelerinde ve yaklaşık yüzde 1’inin de dünyanın diğer bölgelerinde bulunduğu kaydedildi.

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑