Emek

Published on Aralık 5th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

3. havalimanı işçileri davası başladı

SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur: “Bugün buradaki, AKP hükümetinin 16 yıllık iktidarlarına yönelik birikmiş tüm öfkeye yönelik bir bastırma girişiminin davasıdır. Çünkü bu öfkenin, haklı itirazların karşılarına gerçek bir muhalefet olarak çıkmasından korkuyorlar.”

31’i tutuklu 62 işçinin yargılandığı 3. havalimanı işçileri davası bugün Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde, 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. 3. Havalimanı işçileri, başta kötü çalışma koşulları olmak üzere haklarını aramak istediklerinde hükümet ağır bir saldırı başlatmış ve baskınlarla 401 işçiyi gözaltına almıştı. Bunlardan 31’i tutuklandı, 31’ine de denetimli serbestlik uygulandı. Aralarında DİSK Dev Yapı İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un da bulunduğu işçiler bugün ilk duruşmalarına çıktılar.

Duruşma öncesinde Gaziosmanpaşa Adliyesi önünde toplanan kalabalık bir grup işçiler ve aileleri adına açıklamalar yaptı. Aralarında CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Kani Beko, HDP milletvekili Oya Ersoy, TİP milletvekili Erkan Baş, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur ve birçok kurum temsilcisinin bulunduğu topluluk adına 3. Havalimanı İşçileri İle Dayanışma Platformu sözcüsü Haluk Ağabeyoğlu bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından işçilerin aileleri söz aldı. İşçilerin derhal serbest bırakılması talep edildi. Ardından duruşma salonuna geçildi. Ne var ki 62 kişinin yargılandı salonun küçük olduğu gerekçe gösterilerek basın ve birçok kurum temsilcileri salona alınmadı. Aileler adına ise birer kişi salona girebildi. Duruşmanın gün boyu sürmesi bekleniyor.

Görüşlerine başvurduğumuz SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur şu açıklamayı yaptı: “İstanbul 3. Havalimanında çalışma koşullarının kötülüğü nedeniyle Eylül ayında başlayan direniş büyük bir devlet zoruyla bastırılmış, işçilerin yasalarla güvence altına alınmış hakları adeta kriminalize edilerek yok sayılmış, yüzlerce işçi derdest edilerek yatakhanelerden çıkartılmış ve gözaltına alınmıştır. Bu işçi arkadaşlarımızdan 31’i 2,5 aydır tutuklu bulunuyor.Bugün Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne davaları izlemek için geldik. Bir kez daha işçiler adına konuşan aileleri ve kurum temsilcileri, hakları uğruna insanca ve onurluca yaşamak için ortaya koydukları talepleri dile getirdiler. Davanın hukukî hiçbir dayanağı söz konusu değildir. Bizler; AKP hükümetinin işçilerin bu haklı taleplerini yok saymasını ve onlara bu denli pervasız ve acımasızca davranmasını, 16 yıllık iktidarlarına yönelik birikmiş tüm öfkeye yönelik bir bastırma girişimi olduğunu düşünüyoruz. İşte bir süredir yeniden gündeme getirilmeye çalışılan Gezi davaları da hükümetin karşısında biriken bu öfkeden nasıl korktuğunun bir başka göstergesidir. Çünkü bu öfkenin, haklı itirazların karşılarına gerçek bir muhalefet olarak çıkmasından korkuyorlar. O yüzden bu dava, sadece 3. havalimanı işçileri için değil, bütün ezilen işçiler için bir onur davasıdır. Biz, bugün burada ve her yerde işçilerin haklı davalarının yanında olmaya devam edeceğiz.”

(siyasihaber)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑