Belçika

Published on Temmuz 16th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

20’nci Mazlum Doğan Gençlik Kültür ve Spor Festivali Gerçekleşti

Avrupa’da geleneksel olarak yapılan ve Kürt gençlerinin en büyük organizesi olan Mazlum Doğan Gençlik Kültür Spor Festivali’nin 20’ncisi Belçika’nın Liege kentine bağlı Blegny kasabasında binlerce gencin katılımıyla gerçekleşti.

 

Mazlum Doğan’ın yanı sıra Kürdistan Ulusal Kurtuluş Mücadelesinde yaşamını yitirenlerin posterlerinin asıldığı festivalde; “PKK Bir Fedai Hareketidir” “Genç Başladık, Genç Bitireceğiz” gibi pankartları asıldı. “Gençlik Özgür Yaşamın Garantisidir” gibi sloganlar atıldı.

Saygı duruşuyla başlayan festival, yüzlerce sporcu, kültür sanat ve halk oyunlarının katılımıyla “Özgürlük Geçidi” gerçekleşti. Sloganlar ve alkışlar arasında gerçekleşen geçide gençler büyük bir ilgi gösterdi.

Festivalde Final, Mayıs ayından başlayarak elemeler şeklinde gerçekleşen ve yüzlerce takımın karşılaşması sonucunda finale kalanlardan Welat Spor ile Özgür Gençlik arasında oynandı.

Avrupa Partizan da 20’nci Mazlum Doğan Gençlik Festivaline bir mesaj yolladı. Festivalde okunan Partizan mesajında; “Kürt ulusunun özgürlük ve tam hak eşitliği mücadelesinin öncülerinden Kürt halkının yiğit kahraman evladı, başeğmezliğin simgelerinden olan Mazlum Doğan`ın anma ve mücadelesini yaşatmaya vesile olarak düzenlenen, 20. Mazlum Doğan Gençlik Festivali’ni devrimci dayanışmacı duygularımızla Partizan coşkusuyla selamlıyoruz.” denildi.

Spor karşılaşmalarının yanı sıra festivalin kültür programında ; Pınar Aydınlar, Şeyda Perinçek, Nüarın, Çeloviz, ZaZlooZ (Enternasyonalist Müzik grubu), Wascha (Alman sol müzik grubu), Koma Erbane gibi sanatçılar ve gruplar, sahne aldı. Folklor grupları festivale yöresel kıyafetleriyle renk kattı.

kaynak: avrupahaber.org

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑