Yazarlar

Published on Mayıs 21st, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

2 Temmuz 1993’ü kim unutabilir ki? Özcan Bozoğlu

Daha dün olmuş gibi hatırlıyorum bu çıkan kara dumanları. Sivas Madımak Otelinde yükselen çığlıkları kim unutabilir ki?

Tam 33 Can burada diri diri yakıldı ve yakılarak katledildiler.

Yıllardır “Sivas katliamı” diye bağıranlar bugün siyaset adına el elle, kol kolla girmiş, katillerden ve çetecilerden hesap sorma yerine katillere destek sunmaktadırlar. CHP yolunda- çizgisinden çıkmış katillere ve sisteme hizmet etmektedir.

Bu anlamda Alevilerin katili kim diye aramaya hiç gerek yoktur. Alevilerin katili 90 yıldır CHP’dir. Tarih boyunca Aleviler kendilerine Sol görüşlü olduğunu düşünerekten yakın bulduğu CHP’ye Oy verdiler. Ama bugün gelinen nokta daha vahim! Seçimler nedeniyle Alevilere son katliamı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

Meral Akşener: eski içişler bakanı MHP tabanında kürtlere ve Alevilere düşman olan bir numaralı kişi. Şimdi Kürtlerden oy almak için “kendine bir Kürt damarı bulma” geleneğine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de katıldı. 1990’larda siyasete başlayan, devletin işini çetelerle gördüğü, faili meçhuller ve katliamlarla anılan bir dönemde DYP’den milletvekili olan, 27 Mart 1997’de Meclis’te yaptığı bir konuşmada PKK lideri Abdullah Öcalan için “Ermeni dölü” ifadesini kullandı. Akşener “Referandum sırasında özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir şey fark ettim. Bir tarafta HDP bir tarafta da AK Parti. İki sert yüz var. Ve ilk defa burada geçmişin özlendiğini gördüm.” demişti

Sivas Madımak Otelinde Kara dumanları fitilleyen, O dönemin Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu:
2 Temmuz 93’de Sivas Belediye Başkan’ıydı. 33 Canı Sivas Madımak’ta kalabalık bir güruh tarafında 33 kişiyi yakma girişimiyle katledildi. Temel Karamollaoğlu’nun, bunu katliam olarak nitelendirmemesinin nedeni bu işin sorumlularından ve 1993’te Sivas’ta belediye başkanı olmasıdır. Dolayısıyla bu katliamı engellemeye yetkisi olan, elinde gücü olan ve bu katliamı engelleyebilecek durumu olan kişilerden biriydi. 33 Canın diri diri katledilmesine katliam olarak görmeyen bir kişi.

Bugün geldiğimiz nokta, AKP’yi devirme adına CHP’nin Alevi Başkanı Kılıçdaroğlu Kürt ve Alevi katilleriyle “Milli ittifak” yaptı. Bu ittifakın yapılmasıyla birlikte Alevilere yapılan son bir katliam olarak tarihe geçmiş oldu. Bu şekilde Alevi birisinin eliyle tüm Aleviler bir kez daha katledildi.
Biz Aleviler olarak CHP’ye Oy verme yerine derhal hesap sormalıyız.
CHP’deki Aleviler, hangi yüz ile 2 Temmuz 93 Sivas katliamını anacaksınız?
Hangi yüz ile “Aleviyim” diyeceksin?

Özcan Bozoğlu

20 Mayıs 2018

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑