Halklar ve İnançlar

Published on Ekim 10th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

10 Ekim Ankara Katliamı anmasına polis saldırdı

Ankara’da 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Gar’a gidenler bölgeyi kuşatan polisin sert saldırısıyla karşılaştı. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri polise, “10 Ekim’de niye almadınız bu tedbiri” diye tepki gösterdi. Gar’da anma etkinliğine izin verilmemesi üzerine İMO’ya gidenlere polis ikinci defa saldırdı.

10 Ekim 2015 Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’nde yaşanan katliamın ikinci yıldönümü vesilesi ile Ankara Garı önünde anma yapmak isteyenler, Gar çevresini kuşatan polis tarafından engellendi.

Kurum temsilcileri ve yaşamını yitirenlerin ailelerinden başka kimseyi içeri almayacaklarını söyleyen polis, anma için gelenlere saldırarak Türk Hava Kurumu önüne kadar uzaklaştırdı.

Bazı aileler de polis saldırısına tepki olarak içeri girmeyi reddederken, “10 Ekim’de niye almadınız bu tedbiri?” diyerek polise tepki gösterdi.

Kitle daha sonra “Katliamlar ülkesi olmayacağız” sloganlarıyla, bir anma programı düzenlemek yapmak üzere Necatibey Caddesi’ndeki İnşaat Mühendisleri Odası’na (İMO) geçti.

İMO’da ve Güvenpark’ta saldırılar

Kitlenin İMO’ya gelmesinin ardından çevik kuvvet ve TOMA’larla polis yığınağı bu defa İMO’ya yapıldı. KESK’li yetkililer, kitleyi program için binanın içine yönlendirirken, polis tazyikli suyla ve biber gazıyla ikinci defa saldırdı.

Binanın içine de gaz sıkılması sonucu fenalaşanlar oldu. Anma etkinliği bu sebeple kısa tutuldu.

Anma etkinliğinin ardından kitlenin büyük kısmı dağılırken, bir grup ise Güvenpark’a yürüdü. Güvenpark’ta polis bir kez daha saldırdı.

 

HDP: 10 Ekim Ankara Katliamı’nı asla unutmayacağız

Halkların Demokratik Partisi (HDP), IŞİD üyesi canlı bombalar tarafından 10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi”ne yönelik yapılan ve 102 kişinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, on binlerce insanın AKP iktidarının ülkeyi adım adım sürüklediği çatışma, savaş ve baskı ortamından çıkılması, diyalog ve müzakereler ile kalıcı ve adil barışın sağlanabilmesi talebiyle Ankara’ya geldiği belirtilirken, buluşmaya tahammül edilemediği ve planlanan saldırı ile katliamın gerçekleştirildiği ifade edildi.

İktidarın, katliamın ardından saldırının IŞİD tarafından yapıldığını söylememek için ellerinden geleni yaptığı hatırlatılan açıklamada, aynı zihniyetin planın ortaya çıkarılmasını ve davanın sonuçlanmasını da engellediği kaydedildi.

Açıklamada, “Barış ve demokrasi mücadelesini başarıya ulaştırmak, başta Ankara Katliamı’nda “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” şiarıyla bir araya gelen ve sonsuzluğa uğurladığımız canlarımız olmak üzere, bu mücadelede yaşamını yitiren tüm insanlarımıza karşı bir sorumluluğumuzdur. Onları bir kez daha saygıyla anıyor, ailelerinin ve tüm sevenlerinin acılarını ve yasını paylaşıyoruz” denildi.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑