Kadın

Published on Şubat 10th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

”Kadın Sorununun Güncelliği, Şiddet ve Çözümleri”

Ulm’da AAKB, Mor-Kızıl Kollektif, SKB, ADKH ve SYKP’li kadınlar, Dr. Banu Büyükavcı ile söyleşinin en iyi şekilde gerçekleşmesi için örnek bir kadın dayanışması sergilediler. Etkinliğin geliri Flormar direnişcilerine gitti.

-FOTO GALERİLİ-

Eylem Ayda ŞENOL (Ulm)

Ulm Demokratik Kadın Platformu tarafından düzenlen, Dr. Banu Büyükavcı ile söyleşi büyük ilgi gördü ve Alevi Kültür Merkezi (AKM)’deki etkinliğe 100 civarında kadın katıldı. “Kadın Sorununun Güncelliği, Şiddet ve Çözümleri” başlıklı söyleşiyi Ulm Demokratik Kadın Platformu içinde yer alan kurumlardan olan Almanya Alevi Kadın Birliği (AAKB), Mor-Kızıl Kollektif, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Kadın Meclisi düzenledi.

İki saate süren kahvaltıda buluşan kadınlar, başta kadın ve seçimler olmak üzere, kendi aralarında güncel ve genel sorunları konuştular, muhabbet etme fırsatı buldular. Kahvaltı sonrası, daha da artan bir sayıyla başlayan söyleşinin açılış konuşmasını ev sahibi olarak AKM Ulm yönetiminden ve aynı zamanda Kızıl-Mor Kollektif’ten olan temsilci yaptı. SKB temsilcisi, Kadın Platformu adına, aktüel olarak süren başta 8 Mart çalışmaları üzerine bilgilendirmede bulunurken, etkinlikler hakkında açıklamada bulundu ve katılım çağrısı yaptı. SYKP Kadın Meclisi temsilcileri de devam etmekte olan Flormar Kampanyası hakkında bildirilerini dağıttılar, bilgilendirmede bulundular. Kısaca; AKKB, Mor-Kızıl Kollektif, SKB, ADKH ve SYKP’li kadınlar, etkinliğin en iyi şekilde gerçeklemesi için hep birlikte elele vererek, büyük çaba harcayarak, örnek bir kadın dayanışması sergilediler.

Dr. Banu Büyükavcı

Toplantıya konuşmacı olarak davet edilen, 34 ay Münih hapishanesinde tutuklu olarak kalan Dr. Dilay Banu Büyükavcı, “Münih Komünistler davası”nda  halen yargılanmakta olan devrimci bir Kadın. On yıllardır politik aktivist olarak mücadelesini sürdüren Büyükavcı, mesleğinden ötürü de kadın sorununa özellikle yakın ve ilgi alanı.

Konuşmasına başlamadan önce Büyükavcı Kadın Platformu’na böyle güzel ve kalabalık bir etkinlik düzenlediği için teşekkür ederek “Yine TKP/ML davasında, benimle birlikte yargılanan dokuz yoldaşım adına hepinizi en devrimci duygularımla selamlıyorum” dedi. Büyükavcı, cezaevindeki kadın dayanışmasından örnek verdi. Bu dayanışmanın orada da çok anlamdı olduğunu belirtti.

“Bir çoğumuz belki şiddet görmediğini düşünüyor” diyan Büyükavcı, aslında Kadınların hayatın her alanında şiddet gördüğünü söyledi. Şiddetin fiziksel ve psikolojik farklı çeşitleri olduğunu belirten konuşmacı, buna ilişkin çeşitli örnekler vererek “Şiddeti hayatın her alanında yaşıyoruz” diyerek “Şiddet sadece tekme, tokat, küfür, hakaretten oluşmuyor. Aslında şiddetin çok boyutu var. Mesela; cinsel şiddet dediğimiz, taciz, tecavüzün yanı sıra, kötü bakmalar, laf atmalar, kürtaja zorlanma gibi” dedi. Büyükavcı, şiddetin daha bir çok çeşidini örnekledi.

Konuşması pür dikkat uzun süre dinlenen Dr. Banu Büyükavcı, konuşması sonrası kendisine yöneltilen soruları tek tek yanıtladı. Katılımcılara teşekkür eden kadın kurumları, bu tür etkinlikleri önümüzdeki dönem daha sık yapacaklarını açıkladılar.

“Flormar direnişine destek çok anlamlı”

Gebze‘de devam eden Flormar direnişi üzerine SYKP’nin sürdürdüğü kampanya bildirilerinin dağıtıldığı, standta bilgilendirme yapıldı.  Etkinliği gerçekleştiren kadın kurumları kalan geliri de, toplamda 210 euroyu SYKP’nin sürdürdüğü “Flormar bu kışı yalnız geçirmeyecek” kampanyasına bağışladılar.

Bizzat İstanbul’a giderek, hem direnişteki işçileri ziyaret eden ve kampanyanın ocak ayı bölümünü teslim eden SYKP Avrupa Kadın Meclisi’nden Ayşegül Şenol, Dr. Büyükavcı’yı da ayrıca, ziyareti ve kampanyaları hakkında bilgilendirdi. Kampanyadan haberi olduğunu belirten Büyükavcı “Flormar direnişi için sürdürdüğünüz kampanyayı çok anlamlı buluyor ve başarılar diliyorum” dedi.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑